Andraž Kirm je na 36. ligaškem nastopu za Wislo dosegel 4. in 5. gol v poljskem prvenstvu. Foto: EPA
Boštjan Cesar (Chievo)
Boštjan Cesar si je v Chievu ob prekinitvah priigral že nekaj priložnosti za gol, tokrat pa je izkoristil razredčeno obrambo Cesene, ki je že mislila, da se je ubranila z izbito žogo po kotu. Foto: EPA
Zlatan Ljubijankić (Gent)
Zlatan Ljubijankić je klub polomu Genta v Sportingu in porazu na derbiju kroga pri Standardu lahko zadovoljen z minulim tednom. V četrtek je KAA Gent objavil, da je slovenski napadalec podaljšal sodelovanje z "bizoni" do konca sezone 2013/14. Foto: EPA
Rajko Rep (Maribor)
Rajko Rep in Tim Matavž sta slovenska igralca, ki se najpogostje pojavljata v nogometnih govoricah o morebitneh prestopih v prihajajočem zimskem roku. Foto: MMC RTV SLO

Kirm je pri Wisli Krakow spomladi več presedel na klopi kot preigral na igrišču, z novo sezono pa je dobil še močno konkurenco v reprezentanci. Kot meteor je zablestel Josip Iličić in Andraževo mesto na levem krilu izbrane vrste Matjaža Keka je postalo ogroženo. Za nameček je v torek zadel Valter Birsa in kot četrti Slovenec v zgodovini Lige prvakov (od sezone 1992/93) nakazal, da kljub nekaterim težavam v klubu ohranja visoko raven igre.

Začel s podajo ...
Na izziv reprezentančnih kolegov je 26-letni Ljubljančan odgovoril veličastno. Prvič letos je začel prvenstveno tekmo v prvi postavi. Na domačem stadionu Henryka Reymana je bil najbolj zaslužen za prepričljivo zmago nad Lechio Gdansk. Gostje so hitro povedli in kazali željo še po drugem zadetku, ko je nekdanji Domžalčan podal Maleckiju za 1:1.

... končal pa z golom kroga
Ko se je tekma lomila, je hitri Kirm izsilil prekršek nasprotnega vratarja za 11-m, ki jo je Brožek spremenil v vodstvo s 3:1. Nato se je "Tweety" dokončno razletel po igrišču - dve minuti zatem je elegantno zadel za 4:1. V končnici pa je samo minuto po znižanju na 4:2, silovito udaril z roba kazenskega prostora in postavil končni izid 5:2. Drugi gol je tudi kandidat za gol kroga na Poljskem.

Odlično izkoristil priborjeno priložnost
"Mislim, da sem si zaslužil priložnost. Vesel sem, da me je trener postavil v prvo postavo, vendar ne mislim, da je bila to moja tekma, temveč je bila to zmaga Wisle. Zadnje tedne smo trdo delali, česar pa na žalost nismo pokazali na tekmah pri osvajanju točk," je bil Kirm vesel, da je po dolgem času le lahko pokazal svoje znanje in kakovost, s katero je navijače Wisle že prepričal v lanski jeseni. "Po prvem golu Lechie smo se znašli v težkem položaju, toda na srečo smo se pobrali in na koncu po moje več kot zasluženo zmagali," je povzel dvakratni strelec Wisle.

Komac zaposlitev našel na Poljskem
V poljski Ekstraklasi bo Kirm po novem imel slovensko družbo - udeleženec svetovnega prvenstva v Južni Afriki in dolgoletni slovenski reprezentant Andrej Komac je po več mesecih iskanja novega delodajalca podpisal pogodbo z Ruch Chorzowom. Po 10. krogih prve poljske lige Ruch zaseda 10. mesto, Wisla pa 7.

Eden steber obrambe, drugi pa le na klopi
Chievo
je znova pod samim vrhom Serie A, kar bi na koncu sezone prineslo celo Ligo prvakov. Za tesno, a zasluženo domačo zmago nad Ceseno ima veliko zaslug tudi Boštjan Cesar, ki je zabil svoj prvi gol v najmočnejši italijanski ligi. V 31. minuti je po kotu in izbiti žogi ostal v konici napada, gostje so žogo hitro izgubili in Pellisier je z natančnim predložkom z leve strani na drugi vratnici našel slovenskega branilca, ki je v slogu najboljših napadalcev z glavo poslal žogo pod prečko za 1:0. Na koncu so "oslički", pri katerih Bojan Jokić še naprej čaka na prve letošnje minute, zmagali z 2:1.

Cesar blizu Chieva že pred tremi leti
Športni direktor rumeno-modrih Giovanni Sartori je postavil temelje uspeha, ko je poleti pripeljal tri "Francoze": Cyrila Thereauja, Kevina Constanta in Boštjana Cesarja. "Cesarja sem poznal zelo dobro in sem ga spremljal že več let. Pred tremi leti, ko je šel iz Marseilla v West Bromwich, smo že želeli podpisati, kar nam je tokrat poleti le uspelo," je Sartori razkril, zakaj je v srce Chievove obrambe pripeljal Cesarja, ki je v nedeljo postal šesti Slovenec z golom v Serii A.
Krhin blizu debija?
Medtem na svoj debi v Bologni še naprej čaka Rene Krhin, ki po seriji poškodb že pridno vadi. V petek je po daljšem času odigral tudi tekmo za "primavero"- za utrjevanje pripravljenosti je odigral 80 minut tekme med mladinci Bologne in Cesene (1:1). Navijačem 20-letni vezist na klubski spletni strani zagotavlja: "Verjamem, da bo moj trenutek prišel kmalu."

Slovenci vroče blago v Italiji
Po pisanju tako italijanskih kot tudi britanskih medijev bi se slovenska kolonija v Italiji lahko še povečala, saj naj bi imel Napoli kar tri Slovence na svojem nakupovalnem spisku: Birso, Tima Matavža in Rajka Repa. Slednji je želja tudi Palerma in angleškega Blackburna.

/
Andraž KirmWisla Krakow (POL)Wisla - Lechia Gdansk 5:2vso tekmopodaja za 1:1, priigral 11-m za 3:1, v 69' za 4:1, v 83' za 5:2
Robert Koren (c)Hull City (ANG II)Hull C. - Sheffield United 0:1
Hull C. - Portsmouth 1:2
vso tekmo;
do 65' (1:2)
/;
/
Aleksander RadosavljevičADO den Haag (NIZ)Twente - Den Haag 3:2vso tekmoprvi poraz v dresu ADO den Haaga
Dalibor StevanovičVitesse (NIZ)Vitesse - Utrecht 1:4do 77' (1:4)podal za 1:4, v 66'