"Poglejte po Evropi in videli boste, da je en voditelj nad vsemi drugimi: Angela Merkel. V Franciji se je Francois Hollande že nehal pretvarjati, da njegova država vodi celino. David Cameron, triumfalen po ponovni izvolitvi, Britanijo spreminja v majhno Anglijo. Matteo Renzi ima polne roke dela z italijanskim omrtvičenim gospodarstvom," piše britanski Economist.
Nemški Spiegel pa: "Še nedavno je Merklova veljala za najmočnejšo politično voditeljico v Evropi, katere vladanje se bo končalo le, če se bo sama odločila, da na volitvah leta 2017 ne nastopi več. Zdaj pa se tako tuji kot domači mediji glasno sprašujejo, ali bo v resne težave zašla že pred božičem ali kmalu po njem."
Odločitvi nemške kanclerke Angele Merkel, da odpre vrata ljudem, ki bežijo pred vojno, je septembra sledil trenutek evforije, vrstila so se celo ugibanja o Nobelovi nagradi za mir, a kmalu so jih preglasili kritika ter protesti in nasilje skrajnih desničarjev. Mnogi ji celo očitajo, da naj bi prav ona sprožila begunski val, kakršnega ne pomnimo vse od konca druge svetovne vojne. V javnosti se je celo oblikoval izraz "merkeln", ki pomeni biti neodločen, brez stališč, neaktiven.
"Ob nastopu položaja pred desetimi leti je Angela Merkel veljala za šibko. Danes jo tudi njeni nasprotniki vidijo kot močno kanclerko. To se zaradi njene begunske politike ni prav nič spremenilo," pa je v petek zapisal FAZ - skupaj z ugotovitvijo najnovejše javnomnenjske raziskave, po kateri Merklovo kot močno kanclerko še naprej vidi 56 odstotkov Nemcev.
Mnogi verjamejo, da ostaja trdno v sedlu
Ne glede na upadanje podpore in kritike tudi iz lastne stranke ostaja Merklova znotraj CDU-ja trdno v sedlu. Še naprej uživa podporo več kot 80 odstotkov članov stranke in nima prave konkurence. Večina v stranki si želi, da bi jih leta 2017 še četrtič popeljala na volitve. CDU-ju je podpora resda upadla, a z dobrimi 37 odstotki ostaja daleč pred vsemi drugimi strankami.
Inteligentna, močna voditeljica
Že ko je bila danes 61-letna Merklova pred desetletjem prvič izvoljena na čelo nemške vlade, se je zapisala v zgodovino, saj ji je to uspelo ne le kot prvi ženski, ampak povrhu še fizičarki iz nekdanje Vzhodne Nemčije in protestantki. Da bo ta popolna obstranka v tedanji visoki nemški politiki po dolžini vladanja nekoč prehitela skorajda vse predhodnike - pred njo sta le še Helmut Kohl in Konrad Adenauer - si leta 2005 ni mislil nihče.
Nemci svojo kanclerko vidijo kot inteligentno, močno voditeljico, kot političarko z razumevanjem in jasno usmeritvijo in kot pogumno, kaže anketa FAZ. Tudi njeni nasprotniki ji priznavajo izredno delavnost in skromnost.
Da je v preteklem desetletju dobro vodila zunanjo politiko, ocenjuje 70 odstotkov Nemcev. 59 odstotkov jih meni, da se je uspešno borila proti brezposelnosti, 56 odstotkov, da je uspešno vodila gospodarstvo, in celo njeno spopadanje s krizo evrskega območja kot pravilno ocenjuje 53 odstotkov rojakov. Večina ji priznava, da se je v preteklem desetletju izkazala kot odlična krizna menedžerka. Economist tudi izpostavlja, da ni, medtem ko se je borila za Nemčijo, "nikoli pozabila na Evropo" in se ni nikoli pustila zapeljati evroskeptičnemu populizmu.
CDU je Merklova kljub uporu konservativnejšega tabora popeljala proti politični sredini - z odpovedjo jedrski energiji, odpravo obvezne vojaščine, uvedbo minimalne plače, modernejšim pogledom na družino, s čimer naj bi stranki zagotovila politično preživetje.
Nemška "mutti"
V preteklih letih se je nemške kanclerke prijelo več vzdevkov - med drugim "mutti", saj ji Nemci zaupajo kot nekakšni materi naroda, a tudi "teflon", saj se zdi, da se je ne prime prav nič slabega.
Medtem ko kanclerkini podporniki njeno politiko hvalijo kot "politiko reševanja problemov", ji kritiki očitajo, da je politična oportunistka, ki stališča spreminja z danes na jutri, ter da ji je uspelo eliminirati vse resne tekmece in ubiti politično debato. "Gospa Merkel je daleč od popolnosti. Nima niti velikih retoričnih sposobnosti niti velikih vizij. Lahko je tako politični kameleon, ki s prevzemanjem levih politik zaseda politično sredino, kot škorpijon, ki po tihem eliminira potencialne rivale," priznava celo Economist, sicer njen velik zagovornik. "Nemci Merklovi slepo zaupajo kot pilotki, a niti sanja se jim ne, kje bi lahko pristala," je zapisal časnik Frankfurter Rundschau in kanclerki - tako kot mnogi drugi - očital popolno pomanjkanje vsebine.
Soočena z begunci Merklova nastopila odločno, a tvegano
Prav ob soočenju z begunskim valom pa je Angela Merkel zavzela presenetljivo jasno, pogumno in izrazito moralno stališče, pri katerem - kljub določenim popuščanjem in ukrepom, da bi se ta val le nekako omejil in vrnil pod nadzor - vsaj za zdaj vztraja. "A te dni je videti precej izolirana, celo v lastni stranki. Njenemu 'zmoremo' niso sledili konkretni predlogi, kako točno bomo zmogli. To je bila morda prva res tvegana poteza sicer vedno previdne kanclerke. In zdi se, da morda izgublja kontrolo," ob njenem desetem jubileju ocenjuje Deutsche Welle.
Sama je o svoji politiki do beguncev za ZDF nedavno dejala, da se zdaj dejansko bori, bori za pot, ki si jo predstavlja. Le nekaj ur zatem so v Parizu udarili teroristi in že tako dramatičen položaj v Evropi se je nenadoma še zaostril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje