Severna Koreja je letos že večkrat kršila resolucije Varnostnega sveta ZN-a, ki ji sicer prepovedujejo izstrelitve balističnih raket. Foto: EPA
Severna Koreja je letos že večkrat kršila resolucije Varnostnega sveta ZN-a, ki ji sicer prepovedujejo izstrelitve balističnih raket. Foto: EPA

Predsedovanje konferenci rotira med državami članicami in zdaj je na vrsti Severna Koreja, kar je izzvalo ostre kritike o učinkovitosti organa. Več nevladnih organizacij je pozvalo države, naj protestno zapustijo zasedanje konference. Na četrtkovi seji države tega niso storile, le nekaj jih je na zasedanje poslalo diplomate z nižjim rangom.

Do imenovanja Severne Koreje na čelo predsedovanja je prišlo dobra dva meseca po tem, ko je marca izvedla testiranje medcelinske balistične rakete, ki jo je Varnostni svet ZN-a prepovedal. Prejšnji teden pa je le dan po obisku ameriškega predsednika Joeja Bidna v Južni Koreji in na Japonskem proti Japonskemu morju izstrelila tri balistične rakete. Pjongjang je letos že večkrat kršil resolucije Varnostnega sveta ZN-a, ki mu sicer prepovedujejo tovrstne testiranje jedrskega in balističnega orožja. Zaradi testiranj je proti njemu uvedel sankcije.

Konferenca o razoroževanju ima zasedanje trikrat letno na sedežu ZN-a v Ženevi in je edini stalni multilateralni organ, namenjen pogajanjem o orožju in jedrskih sporazumih, navaja BBC. Njegov cilj je končati jedrsko tekmo med državami in preprečiti jedrsko vojno, a mu že od leta 1996 ni uspelo skleniti nobenega sporazuma.

Severna Koreja bo konferenci predsedovala najmanj prihodnje tri dni. Na odprtju zasedanja v četrtek so zahodne države v skupni izjavi obsodile letošnjo agresijo Severne Koreje in izrazile dvom o učinkovitosti konference.

Severnokorejski veleposlanik je v izjavi poudaril, da ima njegova država pravico do samoobrambe, in dodal, da država ostaja zavezana prizadevanjem za svetovno razorožitev.

V skladu s pravili predsedovanje prevzamejo članice konference po abecednem redu vsake štiri tedne. Leta 2018 je podobno ogorčenje izzvalo predsedovanje Sirije, v kateri je divjala državljanska vojna.

Konferenco za razorožitev so leta 1979 ustanovili Združeni narodi. Med drugim so v okviru te konference dosegli dogovor o prepovedi kemičnega orožja, ki ga nadzoruje Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW). Sestavlja jo 65 članic, zaradi mednarodnih napetosti in posledične majhne pripravljenosti za razoroževanje pa se je njen pomen zmanjšal.