Pred petimi peti, 31. decembra 2019, je WHO zaznal sporočilo za javnost zdravstvenih oblasti v Vuhanu na Kitajskem, ki so opozarjale na skrb vzbujajoče primere virusne pljučnice v mestu. "V tednih, mesecih in letih, ki so sledili, je covid-19 oblikoval naša življenja in svet," je v izjavi spomnil WHO, se poklonil milijonom žrtev te bolezni, obenem pa izrazil hvaležnost zdravstvenim delavcem.
Obenem je organizacija spomnila, da pri preiskavi dogajanja še vedno čaka na polno sodelovanje Kitajske. "Še naprej pozivamo Kitajsko, naj deli podatke in dostop, da bi lahko razumeli izvor covida-19. To je moralni in družbeni imperativ," je sporočil WHO. Kot so opozorili, se brez preglednosti in sodelovanja med državami svet ne more ustrezno pripraviti na prihodnje pandemije.
Številni znanstveniki menijo, da se je novi koronavirus prenesel z živali na človeka, nekateri pa še vedno gojijo sume, da bi lahko pobegnil iz laboratorija v Vuhanu.
Kitajska odločno zavrača to možnost in je danes znova zatrdila, da je delila vse podatke. "Kitajska je pred petimi leti nemudoma delila informacije o epidemiji in sekvenciranju genoma virusa z WHO-jem in mednarodno skupnostjo," je dejala predstavnica zunanjega ministrstva Mao Ning.
"Ne da bi kar koli zadržali, smo delili svoje izkušnje s preprečevanjem, nadzorom in zdravljenjem, s čimer smo veliko prispevali k boju mednarodne skupnosti proti pandemiji," je dodala po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Kitajska je leta 2021 dovolila skupni komisiji kitajskih strokovnjakov in sodelavcev WHO-ja, da so odpotovali v Vuhan. Komisija je v poročilu kot "verjetno do zelo verjetno" ocenila možnost, da je novi koronavirus izviral iz vrste divje živali, prešel najprej na drugo živalsko vrsto in se nato prenesel na človeka. Natančnega izvora in poti prenosa jim ni uspelo ugotoviti.
Septembra je mednarodna študija priskrbela nove dokaze, da je virus prišel z divjih živali na tržnici v Vuhanu in ni pobegnil iz laboratorija.
WHO je maja lani razglasil, da covid-19 ne predstavlja več svetovne nevarnosti za javno zdravje. Po uradnih podatkih je zaradi bolezni umrlo najmanj sedem milijonov ljudi, dejanska številka naj bi bila verjetno bližje 20 milijonom. Odtlej je WHO večkrat posvaril pred možnostjo novih covidu podobnih bolezni in pozval svet, naj bo pripravljen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje