Talibanske sile po vojaški operaciji na domnevno oporišče Islamske države v Kabulu. Foto: EPA
Talibanske sile po vojaški operaciji na domnevno oporišče Islamske države v Kabulu. Foto: EPA

"ISIL-K je v zadnjih šestih mesecih izboljšal svoje finančne in logistične zmogljivosti, med drugim je za podporo izkoristil afganistansko in srednjeazijsko diasporo," je dejal Voronkov. Poudaril je, da je afganistanska veja okrepila novačenje, in opozoril na tveganje, da bi lahko izvedel teroristične napade v tujini.

Prav tako je opozoril na ponovni vzpon Islamske države na Bližnjem vzhodu in na poslabšanje razmer v Afriki, kjer sta Zahodnoafriška provinca Islamske države in sahelska veja Islamske države razširili in utrdili svoja območja delovanja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Če bosta ti skupini razširili svoj vpliv, bi lahko pod njun dejanski nadzor prišlo obsežno ozemlje, ki se razteza od Malija do severne Nigerije," je nadaljeval in spomnil tudi na vse pogostejše napade z Islamsko državo povezanih skupin v Mozambiku, Demokratični republiki Kongo in Somaliji.

Tudi generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je v julijskem poročilu mednarodno skupnost pozval, naj se združi in prepreči, da bi Afganistan znova postal žarišče terorističnih dejavnosti.

ISIL-K oziroma ISIS-K je kratica za Islamsko državo Korasan. Gre za vejo te teroristične skupine, ki deluje predvsem v Afganistanu. Skupina naj bi izvedla napad na koncertno dvorano v bližini Moskve marca letos, v katerem je bilo ubitih 145 ljudi.

Z Islamsko državo pa naj bi bil povezan tudi osumljenec, ki so ga v sredo aretirali v Avstriji in naj bi načrtoval napad na koncertu pevke Taylor Swift na Dunaju.