Najbolj prizadeta območja se borijo z oskrbo z vodo, elektriko in nedelujočo kanalizacijo. Foto: Reuters
Najbolj prizadeta območja se borijo z oskrbo z vodo, elektriko in nedelujočo kanalizacijo. Foto: Reuters
Čile
Vojak grobo zaslišuje roparja, ki se je okoristil z nesrečo drugih. Foto: Reuters

Čeprav je od potresa 8,8 stopnje po Richterjevi lestvici minil že več kot teden, oblasti še vedno ni uspelo natančno prešteti, koliko ljudi je umrlo pod ruševinami. Pred dnevi so poročali o številki 802, nato pa so jo popravili na 452, saj so na nekaterih območjih pogrešane vodili že kot umrle.

Reševalci se trudijo popravljati škodo in pomagati ljudem, v njihovih prizadevanjih pa jih večkrat zmotijo tudi močni popotresni sunki, ki še bolj prestrašijo prebivalce in zrušijo kakšno novo stavbo.

Slabe zdravstvene razmere
V katastrofalnem potresu - Čilenci se morajo za to, da mrtvih ne štejejo v tisočih, zahvaliti dobri protipotresni gradnji in precejšnji globini potresa - je bilo uničenih pol milijona domov, za tiste, ki že nekaj dni živijo na ulici, pa vse večjo težavo predstavljajo slabe sanitarne razmere. "Opazili smo že nekaj primerov želodčnih in dihalnih težav, nekateri pa zaradi stalnega strahu pred novim tresenjem tal čutijo tudi bolečine pri srcu," je dejal zdravnik Carlos Barra.

A kljub uničenju so Čilenci optimistični in svoja življenja počasi spravljajo v red. V drugem največjem čilskem mestu Concepcion, ki je bilo v potresu zelo prizadeto, so začeli deliti cepiva proti hepatitisu in tetanusu, oblasti pa so policijsko uro skrajšale z 18 na 13 ur na dan. S pomočjo domačinov so policisti našli precej predrznežev, ki so kaos izkoristili za plenjenje, in lastnikom vrnili televizorje, pralne stroje in pohištvo.

Ban: Naša srca so z vami
Odhajajoča predsednica Michelle Bachelet je takoj po tragediji na ulice poslala kar 14.000 vojakov, česar država ni videla vse od vojaške diktature Augusta Pinocheta, ki se je končala leta 1990. V četrtek bo vodenje države Bacheletova sicer predala multimilijonarju, desničarju Sebastianu Pineri.

Državo, ki v Južni Ameriki velja za vzor stabilnosti in razvoja, je v soboto obiskal tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun. Prebivalcem Concepciona je obljubil obsežno pomoč. Združeni narodi so Čilu že namenili deset milijonov dolarjev, v petek pa so organizirali tudi 24-urno telefonsko zbiranje pomoči (t. i. teleton), s katerim so želeli zbrati še dodatnih 29 milijonov dolarjev.

"Ne pozabite, da smo z vami ... naša srca so z vami. Vi ste pomagali Haitiju, ko je bil potreben pomoči, zdaj pa je prišel trenutek, ko mora mednarodna skupnost pomagati Čilu," je dejal Ban.

Bacheletova je dejala, da se je 35 držav odzvalo na prošnjo po določeni pomoči. Bolivija je tako Čilu poslala ustekleničeno vodo, Kitajska šotore, Francija opremo za opazovanje potresov, Rusija čistilce vode, ZDA pa satelitske telefone.