Na tisoče ljudi se je zbralo ob spomeniku, ki stoji ob Haririjevem grobu na Trgu mučenikov v Bejrutu. Verski voditelji so se nekdanjemu premierju, ki je bil izredno priljubljen, poklonili že v petek. "Libanon je v napadu izgubil izjemnega voditelja, ki je državo po letih državljanske vojne postavil na svetovni zemljevid in dosegel, da je dobila posebno mesto v srcih arabskega sveta," je izjavil zdajšnji premier Tamam Salam in dodal: "Spominjamo se moža, ki je svoje življenje v celoti posvetil boju za libanonsko varnost, suverenost, ponos in blaginjo."
Spominskega dogodka se je udeležil tudi Haririjev sin Saad, ki je tudi že opravljal funkcijo premierja. Saad sicer živi delno v Savdski Arabiji, delno pa v Franciji, potem ko je po padcu svoje vlade leta 2011 zapustil državo. Še vedno pa velja za enega najvplivnejših sunitskih politikov v Libanonu.
Za Rafika Haririja je bila usodna eksplozija avtomobila bombe, cilj napada pa je bil prav njegov konvoj. Napad se je zgodil pred razkošnim hotelom St. George v obmorskem, mondenem delu Bejruta.
Sledil je umik sirske vojske
V času Haririjeve vlade je bilo v Libanonu še vedno prisotnih okoli 16.000 sirskih vojakov, Hariri, nekdanji bogati poslovnež, pa se je v mesecih pred smrtjo pridružil pozivom opozicije, naj se Sirija umakne iz Libanona. S tem si je na glavo nakopal jezo Damaska, zato so številni Libanonci kot krivca za njegovo smrt s prstom pokazali na Sirijo. Sledile so množične demonstracije proti Siriji, ki je nato le umaknila svoje enote iz Libanona in s tem končala skoraj 30-letno vojaško prisotnost v državi.
Mednarodno sodišče je za atentat obtožilo pet članov libanonskega uporniškega šiitskega gibanja Hezbolah. Ti so zavrnili krivdo, obtožbe označili kot politično motivirane, obtoženci pa so še vedno na svobodi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje