"Naredili bomo vse potrebno, da v Gruziji popolnoma izkoreninimo liberalni fašizem. Ta proces se je že začel. Zadnji dogodki pomenijo začetek konca liberalnega fašizma," je dejal Kobahidze in ob tem pozval starše, naj "zaščitijo svoje otroke pred vplivom liberalnih fašističnih središč". Pri tem naj bi imel v mislih mlade, ki so se v zadnjem tednu v velikem številu pridružili vsakodnevnim protestom na ulicah Tbilisija in drugih gruzijskih mest.
Gruzijske oblasti skušajo nasilno zatreti protivladne proteste, ki so prvič izbruhnili pred tednom dni, potem ko sta Kobahidze in njegova vladajoča stranka Gruzijske sanje odločila za zamik začetka pristopnih pogajanj z Evropsko unijo na leto 2028. Bruselj je sicer Gruziji status kandidatke podelil decembra lani, vstopanje v EU pa je zapisano tudi v gruzijski ustavi.
Policija je doslej skupno pridržala približno 300 ljudi, poškodovani so številni protestniki in tudi policisti. Nekaj protestnikov, med njimi tudi novinarji in predstavniki opozicije, je potrebovalo bolnišnično oskrbo, potem ko so jih varnostne sile nasilno pridržale in po njihovih navedbah tudi preteple.
Enega izmed gruzijskih opozicijskih voditeljev Niko Gvaramio so do nezavesti pretepli, nato pa ga je policija aretirala, trdijo člani njegove stranke.
V stranki Koalicija za spremembe, katere voditelj je Gvaramia, so objavili videoposnetek, na katerem je videti več ljudi, ki Gvaramio držijo za roke in noge in ga nezavestnega nosijo po stopnicah ven, medtem ko so policisti preiskovali njegovo pisarno.
"Gvaramio je policija odvlekla iz pisarne in ga strpala v vozilo. Zaradi telesnega napada je izgubil nezavest," so še sporočili iz stranke. Kot poroča Deutsche Welle, njihovih trditev ni mogoče preveriti, je pa na posnetku res videti nezavestnega voditelja.
Gvaramia je nekdanji vodja opozicijske televizijske postaje. Pred časom so ga zaradi obtožb o zlorabi pooblastil za 13 mesecev zaprli, a ga je junija lani prozahodna predsednica države Salome Zurabašvili pomilostila.
Tudi preostale tri gruzijske opozicijske stranke so poročale o tem, da so policisti brez nalogov preiskali sedeže njihovih strank. Iz stranke Močna Gruzija so ob tem sporočili, da so prav tako pridržali dva njihova člana.
Kobahidze je pred kratkim dejal, da bodo organizatorji proevropskih protestov, ki jih je označil za "nasilna dejanja", kaznovani.
Več držav in mednarodnih organizacij je v zadnjih dneh opozorilo na nesorazmerno uporabo sile gruzijske policije, med njimi tudi ZDA. Kobahidze je danes zavrnil obtožbe Washingtona o nasilju in dejal, da vlada v Tbilisiju upa na boljše odnose z ZDA, potem ko bo predsedniški položaj januarja prevzel Donald Trump.
Razmere so sicer v Gruziji napete že od spornih oktobrskih parlamentarnih volitev, na katerih je zmagala stranka Gruzijske sanje. Opozicija trdi, da je bilo glasovanje prirejeno, in zahteva ponovno izvedbo volitev, na nepravilnosti so opozorili tudi mednarodni opazovalci.
Kobahidze je možnost ponovitve volitev odločno zavrnil, ustavno sodišče pa je zavrnilo zahteve za razveljavitev izida, ki sta jih vložili predsednica države in opozicija.
Ukrajina uvedla sankcije proti voditeljem Gruzije
Ukrajina je medtem uvedla sankcije proti 19 gruzijskim uradnikom, tudi proti premierju Kobahidzeju in nekdanjemu premierju Bidzini Ivanišviliju zaradi množičnih protestov v državi.
"To so sankcije proti tistemu delu gruzijske vlade, ki Gruzijo izroča Putinu," je pojasnil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Posameznike, proti katerim je uvedel sankcije, je obtožil, da so "prodali interese Gruzije in njenega ljudstva", evropske partnerje in ZDA pa je pozval k ukrepanju, piše na spletni strani urada ukrajinskega predsednika.
Zaradi zatiranja protestov so sankcije proti gruzijskim voditeljem že v ponedeljek uvedle tudi Estonija, Latvija in Litva. "Nasprotniki demokracije in kršilci človekovih pravic niso dobrodošli v naših državah," so na omrežju X zapisali zunanji ministri omenjenih držav.
Litva in Estonija sta ob tem tudi objavili seznam enajstih visokih predstavnikov Gruzije, ki so jim prepovedali vstop v državo. Na seznamu sta med drugim notranji minister Vahtang Gomelauri in Ivanišvili, ki sicer položaja v vladi uradno nima, velja pa za najvplivnejšo osebo v državi.
Predsednik Litve Gitanas Nauseda se je v sredo zavzel za sankcije na ravni EU-ja proti gruzijskemu vodstvu, katerega retoriko je označil za protizahodno in prorusko. O tem je spregovoril tudi s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, s katero pa sta se strinjala, da ni gotovo, da bi vseh 27 članic Unije podprlo sankcije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje