Parada srbske vojske leta 2020 v Beogradu. Foto: EPA
Parada srbske vojske leta 2020 v Beogradu. Foto: EPA

Kitajska vojaška tovorna letala so po poročanju medijev v soboto v Beograd dostavila protiletalski sistem zemlja-zrak FK-3, ki je podoben ruskemu sistemu S-300 ali ameriškemu sistemu Patriot. Srbske oblasti navedb sicer niso neposredno potrdile, a je predsednik Aleksandar Vučić napovedal, da bo kmalu predstavil novo, najmočnejše orožje Srbije doslej.

Srbija je sisteme FK-3 in kitajska bojna brezpilotna letala CH-92A plačala že leta 2019, poroča Reuters. S tem je Srbija postala prva lastnica tega kitajskega orožja v Evropi.

Nemški zvezni tiskovni urad je danes opozoril Srbijo, naj svojo zunanjo politiko uskladi s politiko Evropske unije. "V principu nemška zvezna vlada od vseh kandidatk za vstop v EU pričakuje, da se pridružijo skupni zunanji in varnostni politiki EU-ja in se s tem vse bolj približujejo Uniji," so zapisali.

Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock pa je v ponedeljek Srbijo znova pozvala, naj se pridruži EU-ju in ZDA pri uvedbi sankcij zoper Rusijo zaradi invazije v Ukrajino. "Če želite postati članica EU-ja, kar si Srbija želi, potem je ključnega pomena, da se v takih trenutkih pridružite zunanji politiki EU-ja in sankcijam, ki so zraven," je dejala vodja nemške diplomacije.

Sorodna novica Srbija se na veliko oborožuje, tudi s kitajskim orožjem

Srbska vojska se oborožuje

Srbska vojska sicer pretežno temelji na nekdanji sovjetski tehnologiji. Rusija je eden njenih glavnih dobaviteljev. Beograd je odvisen tudi od dobave plina in nafte iz Rusije.

Kitajska je na drugi strani v Srbijo vložila več milijard evrov, predvsem v ugodna posojila ter infrastrukturne in energetske projekte.

Na Zahodu obstaja bojazen, da bi kitajsko in rusko oboroževanje Srbije lahko ogrozilo že tako krhek mir na Balkanu, posebej na Kosovu. Srbija neodvisnega Kosova ne priznava, prav tako ga nista priznali Rusija in Kitajska.

Srbija se sicer na veliko oborožuje, poleg kitajskih protiletalskih sistemov namerava kupiti tudi francoska lovska letala Rafale in turške vojaške brezpilotne letalnike Bayraktar.