Foto: Reuters
Foto: Reuters

Lani je tožilstvo preiskovalo Woelkija, enega najvišjih predstavnikov nemške Katoliške cerkve, zaradi suma krivega pričanja v primeru zlorabe, ki jo je storil duhovnik, ki je umrl leta 2019. Takrat so v nadškofiji dejali, da je obtožba proti Woelkiju neutemeljena. "Iščejo načine, da bi dokazali ali potrdili obtožbe o lažnem pričanju kardinala Woelkija," je dejal odvetnik nadškofije Ralf Hoecker. "Trajalo bo, da se bo pokazal rezultat," je dejal in dodal, da bo primer končan, saj je nadškof povedal resnico.

Katoliška cerkev v Nemčiji se že leta bojuje z očitki, da ni reševala obtožb o spolnih zlorabah, ki naj bi jih storili višji cerkveni dostojanstveniki.

V poročilu leta 2021 je zapisano, da je bilo samo v Kölnu, ki je največja škofija, v obdobju med 1975 in 2018 več kot 200 storilcev zlorab in več kot 300 žrtev, večina jih je bila starih manj kot 14 let.

"Cilj je bil zagotoviti pisne dokumente in zbrati komunikacije znotraj škofije o dogodkih, povezanih z izjavami, ki so jih izrekli obtoženi in ki naj bi bile neresnične," so sporočili s tožilstva in dodali, da bo trajalo nekaj časa, da ocenijo resničnost navedenih dokumentov.

Obtožbe o Woelkijevem krivem pričanju se nanašajo na duhovnika Winfrieda Pilza, ki je vodil katoliško otroško organizacijo. Pilz je umrl leta 2019. Nemška javna televizija WDR je lani poročala, da so njeni novinarji videli dokumente, iz katerih je razvidno, da je bil Woelki o primeru obveščen prej, kot je dejal na pričanju na sodišču.

Woelki je lani papežu ponudil svoj odstop. Rim odločitve o tem še ni sprejel.