Razprava o pridobivanju litija traja že nekaj let. Foto: EPA
Razprava o pridobivanju litija traja že nekaj let. Foto: EPA

Za sprejetje zakonskih sprememb je glasovalo 84 od 214 navzočih poslancev, proti jih je bilo 128, vzdržanih ni bilo, dva poslanca pa nista glasovala.

Predlog novele zakona, ki predvideva prepoved aplikativnih geoloških raziskav, izkoriščanja in predelave bora in litija, je vložilo 86 poslancev opozicije in trije neodvisni poslanci.

Aktivisti so v prvih odzivih po seji srbske skupščine poudarili, da njihov boj ni končan. Okoljevarstveniki odločitve ne vidijo kot poraz, temveč kot spodbudo za prihodnje proteste.

V Srbiji so po odkritju velikih količin litija na območju mesta Loznica v dolini reke Jadar na zahodu države tam načrtovali gradnjo rudnika.

Sorodna novica "Očitno je, da bodo breme evropskega 'zelenega prehoda' nosili ljudje iz doline Jadar"

Britansko-avstralski rudarski velikan Rio Tinto je bil v projekt pripravljen vložiti 2,4 milijarde dolarjev, a so mu ostro nasprotovali okoljevarstveniki in del civilne družbe. Posledično je srbska vlada v začetku leta 2022 razveljavila sprejeti prostorski načrt za rudnik in projekt ustavila. Julija letos pa je srbska vlada sprejela uredbo, ki Riu Tintu omogoča ponovni zagon projekta pridobivanja litija.

Okoljski aktivisti menijo, da je pridobivanje litija oz. projekt Jadar škodljiv za zdravje ljudi in okolje, ter mu že ves čas nasprotujejo. Njihovi protesti so se zaostrili poleti po podpisu sporazuma med Srbijo in EU-jem o strateškem partnerstvu o trajnostnih surovinah, med katere spada tudi litij.

Zavrnitev sprememb zakona sovpada z današnjim obiskom ameriškega podsekretarja za gospodarsko rast, energijo in okolje Joseja Fernandeza v Srbiji, ki je dejal, da bo projekt Jadar koristil Srbiji in državam, ki se spopadajo z globalnimi podnebnimi spremembami, in dodal, da je treba upoštevati standarde varstva okolja.