Kot je pričakovati, bodo voditelji, zbralo naj bi se jih več kot 40, Afriške unije pritisnili na Mugabeja, naj z opozicijskim voditeljem Morganom Tsvangirajem doseže dogovor o delitvi oblasti. Mugabe je v drugem krogu predsedniških volitev gladko zmagal, potem ko se je Tsvangiraj zaradi nasilja nad njegovimi privrženci iz boja umaknil.
Ob začetku vrha je predsedujoči AU-ju tanzanijski predsednik Jakaya Kikwete mednarodno skupnost pozval, naj pomaga poiskati rešitev, ki bi končala politično krizo v Zimbabveju.
Južnoafriška republika je v soboto predstavila predlog resolucije za vrh, v kateri je bila razložena morebitna delitev oblasti, vendar so ji delegacija Zimbabveja in nekateri drugi nasprotovali. V drugem predlogu je JAR pozval k ustavitvi nasilja v Zimbabveju in k dialogu, a tudi tega predloga še niso sprejeli. Zunanji ministri držav AU-ja niso prepričani, da bi lahko bile pri reševanju krize v Zimbabveju koristne sankcije. V soboto so namreč sklenili, da bi za rešitev politične krize bolj koristili pogovori, kot rešitev pa so predlagali dogovor o delitvi oblasti.
Ban ostro obsodil Mugabejevo zmago
Medtem je generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun, ki je trenutno na Japonskem, ostro kritiziral drugi krog volitev v Zimbabveju. "Generalni sekretar je večkrat povedal, da pogoji ne omogočajo svobodnih in poštenih volitev, kar so potrdili opazovalci volilnega procesa, ki so ga zaznamovale grobe kršitve."
Mugabe je v nedeljo, nekaj ur po tem, ko je komisija razglasila njegovo zmago - prejel je več kot 85 odstotkov glasov, že prisegel kot novi predsednik.
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje