Mednarodna organizacija volitev sicer ni označila za nelegitimne, zagotovo pa niso bile pravične. V drugem krogu bi se namreč morala pomeriti 84-letni dozdajšnji predsednik Robert Mugabe in 58-letni vodja opozicije Morgan Tsvangirai, a se je ta zaradi pritiskov in nasilja nad njegovimi privrženci umaknil iz predsedniške bitke. Tsvangirai je sicer v prvem krogu predsedniških volitev dobil največ glasov. Po poročanju uradnih virov iz Harareja naj bi Mugabe za nov predsedniški mandat prisegel že v nedeljo.
Odločitvi, da ZN volitve v Zimbabveju razglasi za neveljavne, je nasprotovala Južnoafriška republika. Kljub temu pa so se po večurni razpravi v varnostnem svetu strinjali, da pogoji za svobodne in poštene volitve niso obstajali in da obžalujejo, da so volitve potekale v takšnih okoliščinah.
Ameriški veleposlanik v ZN-u Zalmay Khalizad je povedal, da so v varnostnem svetu začeli tudi razpravo o tem, da bi proti Mugabejevemu režimu uvedli sankcije, če se razmere v državi ne bodo izboljšale, enako pa je na zasedanju zunanjih ministrov skupine G-8 v Kjotu povedala ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice.
EU in ZDA grozijo s sankcijami
Že preden so o Zimbabveju razpravljali v Združenih narodih, so Evropska unija in ZDA volitve označile kot nične. Tudi zunanji ministri držav članic skupine G-8, ki zasedajo v Kjotu na Japonskem, so dejali, da ne morejo sprejeti legitimnosti vlade, ki ne izraža volje zimbabvejskega ljudstva.
V Washingtonu in Bruslju so zagrozili z uvedbo sankcij proti režimu Mugabeja. Ameriški predsednik George Bush je dejal, da je državni sekretarki in finančnemu sekretarju dal navodila za uvedbo sankcij proti nelegitimni vladi Zimbabveja in tistim, ki jo podpirajo.
S sankcijami je zagrozilo tudi slovensko predsedstvo EU-ju, ki je tudi izrazilo obžalovanje, ker prebivalci Zimbabveja niso mogli svobodno izraziti svoje volje na volitvah, kar jim jemlje vso legitimnost. V EU-ju tudi ne izlkjučujejo, da bodo sprejeli ustrezne ukrepe proti osebam, ki so odgovorne za tragične dogodke v preteklih mesecih, ko je bilo v nasilju po prvem krogu predsedniških volitev ubitih 86 ljudi.
Zimbabvejski državni časnik Herald Tribune je poročal, da je bila volilna udeležba množična po vsej državi. Natančnih številk o udeležbi sicer niso navedli, so pa zapisali, da se je "na stotine volivcev že ob 5. uri zjutraj nagnetlo pred številnimi volišči v državi".
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje