Ena od glavnih organizatork shoda v Berlinu je Julija Navalna, vdova pokojnega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. Pridružila sta se ji opozicijska politika Vladimir Kara-Murza in Ilja Jašin, ki sta bila poleti izpuščena v okviru izmenjave zapornikov med Zahodom in Moskvo, v kateri je sodelovala tudi Slovenija.
"Namen shoda je združiti vse, ki nasprotujejo agresivni vojni (ruskega predsednika) Vladimirja Putina v Ukrajini in političnim represijam v Rusiji," so sporočili organizatorji. Ruska opozicija ima tri zahteve: umik ruskih sil iz Ukrajine, sojenje Putinu kot vojnemu zločincu in osvoboditev političnih zapornikov v Rusiji.
Trojica upa, da bo s shodom v Berlinu, ki se je končal pred ruskim veleposlaništvom, pokazala enotnost in mobilizirala na tisoče ruskih izgnancev, ki so pobegnili v Evropo, tudi zato, da bi se izognili vpoklicu v vojsko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kljub temu je bil ukrajinski veleposlanik v Nemčiji Oleksij Makejev kritičen do shoda, češ da ta ne bo imel posledic in da ponazarja šibkost ruske opozicije. Za časopis Zeit je dodal, da trije predstavniki opozicije niso storili dovolj, da bi podprli Kijev in pozvali svoje sodržavljane k protestom v Rusiji. Kremelj, ki predstavnike opozicije vidi kot izdajalce, je medtem shod označil za nepomembnega.
Shod proti Putinovi politiki in vojni v Ukrajini so ob 1000. dnevu ukrajinske vojne organizirali tudi v Londonu.
Manjši protivojni shod tudi v Ljubljani
V okviru protivojnega gibanja Navalne, Jašina in Kara-Murze je manjši protivojni shod potekal tudi pred ruskim veleposlaništvom v Ljubljani – tega je organiziralo prostovoljno združenje ruskih državljanov v Sloveniji, ki nasprotujejo agresiji v Ukrajini.
Na Prešernovem trgu v Ljubljani je sicer že v soboto potekal mirovni, protivojni shod, naslovljen Ne v mojem imenu!, v organizaciji različnih društev in civilnih iniciativ, med drugim zavoda PROJA, Ljubljana odprto mesto in organizacije Amnesty International.
Cilj prireditve je bil po navedbah organizatorjev opozoriti na številne oborožene konflikte, ki trenutno divjajo po svetu, in pozvati k miru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje