Vse več držav je začelo zamrzovati obravnave sirskih prošenj za azil. Foto: EPA
Vse več držav je začelo zamrzovati obravnave sirskih prošenj za azil. Foto: EPA

V Avstriji, kjer živi okoli 100.000 Sircev, je kancler Karl Nehammer notranjemu ministru Gerhardu Karnerju naročil, naj začasno ustavi obravnavo sirskih prošenj za azil in preveri že odobrene prošnje ter pripravi "program urejene repatriacije in deportacije v Sirijo". Začasno bodo ustavili tudi združevanje družin.

Podobno so ustavili obravnavo prošenj tudi v Nemčiji.

V Nemčiji, kjer živi največja sirska skupnost v Evropi, ki šteje okoli milijon ljudi, so v Uradu za migracije in begunce povedali, da zaradi negotovih razmer v Siriji začasno ustavljajo obravnavo vseh prošenj Sircev. To naj bi prizadelo več kot 47.000 prosilcev za azil.

Odločitev sicer ne velja za t. i. postopke v okviru dublinske uredbe, ko je za obravnavo prošnje za azil pristojna druga država EU-ja, je pojasnil tiskovni predstavnik nemškega Urada za migracije in begunce (BAMF).

Na uradu vsako prošnjo podrobneje proučijo, vključno z oceno razmer na terenu, kar pa je trenutno težko. V praksi to pomeni, da bodo prošnje Sircev "v kupčku premestili na dno in pred tem obravnavali druge prošnje za azil", pa je pojasnila predstavnica notranjega ministrstva.

Že pred tem so se zvrstili pozivi k vračanju sirskih beguncev v domovino. Podpredsednik poslanske skupine konservativne unije CDU/CSU Jens Spahn je dejal, da bi morali spodbuditi sirske državljane, ki so zbežali pred sirskim predsednikom Bašarjem Al Asadom, da se vrnejo v domovino. Kot spodbudo za to pa bi jim lahko ponudili 1000 evrov, je dejal Spahn.

Sorodna novica Sirska uporniška skupina HTS oblikuje novo vlado. Amnestija za pripadnike sirske vojske.

Avstrija: Začasno ustavili tudi združevanje družin

V Avstriji pa je Nehammer poveril nalogo ustavitve obravnave prošenj notranjemu ministru. "V povezavi s tem sem ministrstvu naročil, naj pripravi program urejene repatriacije in deportacije v Sirijo," je v sporočilu za javnost zapisal Karner. Hkrati bodo začasno ustavili tudi združevanje družin.

Na ministrstvu so pojasnili, da so se politične razmere v Siriji v zadnjih dneh temeljito in hitro spremenile. Trenutno spremljajo in analizirajo nove razmere, saj je treba nujno znova oceniti razmere. Ponovna ocena pa bo nato vplivala na nadaljnjo obravnavo prošenj za azil in drugih povezanih postopkov.

Odločitev Dunaja vpliva na okoli 7300 nerešenih postopkov.

Evropske države odpovedujejo azil Sircem

Zamrznitve azilov tudi v Skandinaviji

Tudi na Švedskem, Danskem in Norveškem bodo zaradi razvoja dogodkov v Siriji zamrznili odločanje o prošnjah za azil in deportacijah Sircev.

S švedske agencije za migracije so sporočili, da glede na razmere trenutno v Siriji ni mogoče oceniti razlogov za podelitev mednarodne zaščite. Vodja skrajno desne vladne stranke Švedski demokrati Jimmie Akesson pa je na omrežju X sporočil, da je treba ponovno preučiti dovoljenja za prebivanje sirskih beguncev, saj da je videti, da so nekateri veseli zamenjave oblasti v Damasku in da je zdaj torej dobra priložnost za njihovo vrnitev domov.

Z norveškega direktorata za priseljevanje so sporočili, da do preklica ne bodo niti zavrnili niti odobrili sirskih prošenj za azil. Na koliko primerov se odločitev nanaša, ni znano.

Na Danskem pa se zamrznitev obravnav prošenj za azil nanaša na 69 primerov, zamrznitev deportacij pa na 50.

V Franciji je notranje ministrstvo prav tako napovedalo zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil. Zunanji minister Jean-Noel Barrot je medtem zagotovil, da na sirske begunce ne bodo pritiskali, da se morajo takoj vrniti v domovino. Za France Info je pojasnil, da repatriacij ne morejo izvajati, dokler jim ne bo v Siriji zagotovljena popolna varnost.

V Atenah je tiskovni predstavnik grške vlade samo izrazil upanje, da bo Al Asadov padec sčasoma omogočil "varno vrnitev sirskih beguncev" v domovino, ob tem pa ni napovedal ukrepov.

Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je zamrznitev obravnave prošenj za azil že kritizirala, saj je v Siriji še "popolnoma nejasno stanje človekovih pravic".

V Siriji so uporniške skupine v manj kot dveh tednih ofenzive v nedeljo vkorakale v prestolnico Damask in strmoglavile režim predsednika Al Asada, ki je že pred tem zbežal iz države. Od začetka ofenzive upornikov konec novembra je bilo ubitih več kot 820 ljudi, vključno s 111 civilisti, razseljenih pa 280.000 ljudi.

Sirski begunci v Sloveniji optimistični