Številni na zborovanju pred začetkom konference so opozorili na življenje s stigmo. Foto: Reuters
Številni na zborovanju pred začetkom konference so opozorili na življenje s stigmo. Foto: Reuters
Ban Ki Mun
Ban Ki Mun je imel uvodni govor na konferenci. Foto: Reuters
V Latinski Ameriki je 55.000 vseh okuženih mlajših od 15 let, na večino je virus prenesla njihova mati. Foto: Reuters
Pohod za dvig ozaveščenosti je potekal tik pred uradnim začetkom konference. Foto: EPA
Konferenca o aidsu v Mehiki

Pred srečanjem izdane številke kažejo, da je se je število obolelih po vsem svetu sicer rahlo zmanjšalo, a odstotek okužb v nekaterih državah še vedno vztrajno narašča, težko pa tudi priti do zdravljenja.



Konferenco odprla 12-letno dekle, danes Clinton
Uvod v šestdnevno konferenco v Ciudadu de Mexico je bil v znamenju pohoda, namenjenega zbujanju zavedanja, fotografske razstave in drugih dogodkov.

Slavnostno je konferenco včeraj zvečer odprla 12-letna Keren Dunaway, od rojstva okužena z virusom HIV, danes pa ena najbolj uglednih aktivistk v Latinski Ameriki.

Število obolelih za aidsom: 33 milijonov

Število umrlih za aidsom: 25 milijonov

70 % vseh obolelih je v Afriki


Oder je deklica delila z generalnim sekretarjem Združenih narodov Ban Ki Munom in mehiškim predsednikom Calderonom. V Latinski Ameriki je 55.000 od skoraj dva milijona obolelih z virusom mlajših od 15 let.

V prestolnici se je zbralo približno 20.000 znanstvenikov, vladnih predstavnikov in aktivistov, danes pa pričakujejo tudi udeležbo nekdanjega ameriškega predsednika Billa Clintona.

Porast okužb od Kitajske do Nemčije
Odkar je svet zvedel za aids, je za njim umrlo že 25 milijonov ljudi. V zadnjem času smo bili sicer priča vsaj enemu pozitivnemu napredku: ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu so pred kratkim odobrili trikrat večjo ameriško porabo za boj proti sindomu pridobljene imunske pomanjkljivosti.

Ostrejšemu boju proti aidsu sta se sicer zavezala tudi oba kandidata za novega predsednika ZDA, demokrat Barack Obama in republikanec John McCain.

V nekaterih državah, kot so, denimo, Rusija in Kitajska ter celo Velika Britanija in Nemčija, delež okužb narašča. V ZDA so izboljšane metode zaznavanja okužb ravnokar pokazale, da so tam številke podcenjevali kar za 30 odstotkov.

V Afriki premalo osebja
Po pričakovanjih najslabše kaže Afriki, od koder prihaja kar 70 odstotkov vseh primerov. Dostop do ustreznih zdravil se tam sicer izboljšuje, a na črni celini jim primanjkuje zdravstvenih delavcev, ki bi odmerjanje teh zdravila nadzorovali.

V Malaviju, denimo, kjer je kar 12 odstotkov 12-milijonske populacije okuženih s HIV-om, medicinska sestra, ki skrbi za paciente z aidsom, zasluži pičle tri dolarje na dan! In povprečna življenjska doba v tej državi je padla z 62 na le 39 let - predvsem zaradi aidsa.

Skrbi vzbujajo tudi človekove pravice žrtev, ki so pogosto preveč preplašeni, da bi poiskali pomoč.

K. S.

Konferenca o aidsu v Mehiki