Voditelja sta se srečala na slovesnosti ob začetku vrha v pekinški Veliki dvorani narodov, je razvidno iz videoposnetka, ki ga je objavilo rusko zunanje ministrstvo, pri čemer sta se rokovala in izmenjala pozdravne besede, nato pa se udeležila skupinske fotografije z drugimi udeleženci vrha.
Putin bo imel v sredo na forumu govor po otvoritvenem govoru Šija. Vrh je posvečen pobudi, ki jo je Ši sprožil pred desetletjem in katere namen je po svetu graditi infrastrukturo in energetsko mrežo, ki bo povezala Azijo z Afriko in Evropo.
Predsednik Rusije pobudo hvali kot platformo za mednarodno sodelovanje, v kateri "nihče drugim ničesar ne vsiljuje". Tokratna prisotnost je že Putinova tretja na vrhu pobude Pas in cesta. Prejšnjič je sodeloval v letih 2017 in 2019.
Od začetka vojne v Ukrajini februarja lani je Rusija v okviru gospodarskega sodelovanja obeh držav še utrdila svoje energetske povezave s Kitajsko.
Rusija na Kitajsko izvozi okoli dva milijona 159-litrskih sodov nafte dnevno, kar predstavlja več kot tretjino njenega celotnega izvoza surove nafte. Moskva namerava zgraditi drugi plinovod do Kitajske za dobavo zemeljskega plina.
Na tokratnem vrhu po poročanju Reutersa sicer ni pričakovati novih pogodb na energetskem področju.
Peking zavrača kritike Zahoda glede njegovega partnerstva z Moskvo kljub vojni v Ukrajini. Kot pravi, vezi z Rusijo ne kršijo mednarodnih pravil, poudarja tudi, da ima Kitajska pravico do sodelovanja s katero koli državo.
Putin je zadnjič Kitajsko obiskal v času zimskih olimpijskih iger v Pekingu februarja lani, ko sta Rusija in Kitajska oznanili "neomejeno" partnerstvo le nekaj dni pred obsežnim vdorom ruskih sil v sosednjo Ukrajino.
Putin zadovoljen z odnosom Madžarske
Putin se je v Pekingu srečal tudi z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom, ki si kljub ruski agresiji proti Ukrajini prizadeva ohraniti vezi z Moskvo. Izrazil je zadovoljstvo, da ima z Madžarsko sogovornika v Evropi.
Voditelja sta se med drugim pogovarjala o dobavi plina in nafte ter o jedrski energiji, je povedal Orbanov tiskovni predstavnik. Na podlagi pogodbe iz leta 2014 ruski energetski velikan Rosatom namreč gradi nuklearko na Madžarskem.
Orban je poudaril, da njegova vlada nikdar ni želela nasprotovati Rusiji in poskuša rešiti dvostranske stike, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Madžarska želi po Orbanovih besedah nadaljevati gospodarsko sodelovanje z Rusijo. Ruski državni mediji so objavili tudi posnetek madžarskega zunanjega ministra Petra Szijjarta na srečanju z izvršnim direktorjem ruskega Gazproma Aleksejem Millerjem, poroča DPA.
Tokratna Putinova pot je šele njegova druga na tuje po tem, ko je marca Mednarodno kazensko sodišče (ICC) izdalo nalog za njegovo aretacijo zaradi obtožb o ruskih vojnih zločinih v Ukrajini. ICC namreč sumi, da je Putin odgovoren za nezakonite deportacije več tisoč ukrajinskih otrok z okupiranih območij. Sodišče je nalog izdalo tudi za rusko komisarko za pravice otrok Marijo Lvovo-Belovo.
Prejšnja Putinova pot na tuje je bila v Kirgizijo pred nekaj dnevi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje