Iran naj bi protiletalski raketni sistem uporabljal samo v obrambne namene. Foto: EPA
Iran naj bi protiletalski raketni sistem uporabljal samo v obrambne namene. Foto: EPA
Rusi oborožujejo Irance

ZDA in Izrael, ki Iran obtožujeta, da razvija jedrsko orožje in ogroža mir v regiji, so prodajo raket TOR-M1 že kritizirali, saj naj bi jih Iran uporabil proti svojim sosedam.

"Svoje vojaško in tehnično sodelovanje z Iranom ratzvijamo skladno z mednarodnim pravom in ga bomo še naprej razvijali", je dodal Ivanov. Posel naj bi bil vreden skoraj milijardo dolarjev.

Teheran ima pravico do jedrske energije
Ruski odnosi z Iranom so poslabšali njene odnose z Washingtonom. Ta je lani izsilil sankcije ZN-a proti Iranu, ki tej državi prepovedujejo trgovino z jedrsko tehnologijo in naj bi zavirala njene jedrske ambicije. Rusija, ki v Bušerju gradi prvo iransko jedrsko elektrarno, je prepričana, da Teheran ni zmožen razviti jedrskega orožja, da pa ima pravico razviti svoj civilen jedrski sektor in pravico do obrambe.

Ruska vojska vztraja, da bo raketni sistem Iran branil pred zračnimi napadi in ne predstavlja grožnje njenim sosedam. "Iran ni podvržen sankcijam. Resolucija ZN-a, za katero je glasovala tudi Ruska federacija, se ne nanaša na pogodbe, ki jih je Iran sklenil", je še omenil Ivanov.

Rusi oborožujejo Irance