Iranske oblasti od žensk med drugim zahtevajo, da nosijo naglavno pokrivalo. Foto: EPA
Iranske oblasti od žensk med drugim zahtevajo, da nosijo naglavno pokrivalo. Foto: EPA

Zakonodaja, ki je bila sprejeta ta mesec, uvaja strožje kazni za tiste, ki bi "spodbujali goloto, nedostojnost, odstranitev naglavnega pokrivala ali neprimerno oblačenje". Kazni vključujejo finančne kazni do 15.000 evrov, bičanje in zaporne kazni od pet do 15 let za ponavljajoče se kršitve.

37. člen zakonodaje določa tudi do desetletno zaporno kazen ali kazen v višini do 15.000 evrov za tiste, ki bi spodbujali ali širili nedostojnost, odstranitev naglavnega pokrivala ali "slabo oblačenje" tujim entitetam, vključno z mednarodnimi mediji in civilnodružbenimi organizacijami, poroča Guardian.

Sorodna novica "Nadzor nad ženskimi telesi je ključen v ideologiji Islamske republike, problem je tudi patriarhat"

Ljudje, ki bi jih obsodili "pokvarjenosti na Zemlji", bi bili lahko obsojeni na smrt v skladu s členom 286 iranskega islamskega kazenskega zakonika.

Organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International je sporočila, da to pomeni, da bi bile lahko ženske in dekleta, ki bi medijem v tujini pošiljale videoposnetke sebe, kako si snemajo naglavna pokrivala, ali bi se ukvarjale z drugo obliko miroljubnega aktivizma, obsojene na smrt.

Amnesty International pravi še, da zakonodaja zagotavlja imuniteto komur koli, ki bi želel izpolniti svojo "versko dolžnost" in uveljavljati obvezno pokrivanje za ženske.

Kdor bi posredoval ali poskušal preprečiti aretacijo ali nadlegovanje žensk in deklet, ki ne bi spoštovale obveznega pokrivanja, bi bil lahko v skladu s 60. členom tudi sam zaprt ali finančno kaznovan.

Kazen grozi tudi vsem podjetjem, taksistom, medijem in izobraževalnim ustanovam, ki ne bi prijavili ljudi, ki naj bi kršili zakonodajo, ali bi dovoljevali spodbujanje "golote" in "neprimernega oblačenja".

Svoje ogorčenje nad zakonodajo so že izrazili iranski novinarji, aktivisti, kleriki in odvetniki na področju človekovih pravic. Opozarjajo, da bo zakonodaja legitimizirala vse večje omejitve za ženske v Iranu.

Nova zakonodaja je bila sprejeta dve leti po protestih, ki so pretresli Iran po smrti 22-letne Mahse Amini v policijskem pridržanju zaradi nepravilne nošnje hidžaba.

Nasprotovanje novi zakonodaji je izrazil tudi iranski predsednik Masud Pezeškjan, ki je opozoril, da bi njena uveljavitev povzročila dodatno nezadovoljstvo v državi.

Sorodna novica "Strategija ustrahovanja iranskih oblasti predvsem pri mladih ljudeh ne deluje več"
V Iranu razdvaja nov oster zakon o "naglavni ruti in čistosti"
Gost v studiu: Milan Jazbec o iranskem zakonu o oblačenju