Na skupnem dogodku na Goričkem, ki so se ga udeležili tudi partnerji Bistre hiše iz različnih evropskih držav smo se pogovarjali o demografskem problemu «brain drain«, praznjenju manj razvitih regij, v veliki večini ruralnih, ki jih zapušča mlada generacija, kar je rdeča nit obeh evropskih projektov.

Skupni dogodek medijskega projekta Talenti EU regij in Interreg projekta RuralYouth4Future

Interreg projekti so, lahko rečemo, kar laboratorij sodelovanja. Bistra hiša v projektu RuralYouthFuture sodeluje še s šestimi partnerji iz različnih evropskih držav, vodilni partner projekta pa je Španija.

V okviru dogodka smo navezali stike s partnerji Interreg projekta v Bolgariji in Latviji, ki so projekt Talenti EU regij povezali z dobrimi praksami reševanja demografskega problema v omenjenih državah.

V povezavi z Bistro hišo iz Goričkega bo nastala tudi ena izmed 26 zgodb v okviru serije TV Slovenija Talenti EU regij.





Strokovnjaki OECD-ja: "Majhne občine težko prepričamo, da naj sodelujejo!"

Na snemanju projekta TalentiEUregij v Italiji, v regiji Kampanija, smo srečali tudi strokovnjake OECD-ja, ki se ukvarjajo z demografskim problemom »Talent gap« v 10 evropskih regijah.

Na hribovitem področju Pietraroja, v bližini Neaplja, so se srečali z lokalnimi oblastmi in domačini ter skupaj z njimi analizirali demografsko stanje in iskali rešitve, kako mlade zadržati na tem območju.

Strokovnjaki OECD-ja: "Majhne občine težko prepričamo, da naj sodelujejo!"

Mladi ekonomisti OECD-ja tesno sodelujejo z Evropsko komisijo, ki je na podlagi analiz napovedala, da bo do leta 2050 demografsko manj razvite evropske regije zapustilo 35 milijonov Evropejcev, predvsem iz vrst mlade generacije.

OECD bo do julija 2025 pripravil analizo stanja v manj razvitih evropskih regijah in predlagal rešitve, kako zajeziti odliv možganov iz le -teh.


Nerazvite evropske države in regije zapuščajo predvsem mladi izobraženi ljudje, kar lahko zamaje enakomeren demografski in gospodarski razvoj Evropske unije.