
"Občina Puconci je specifična občina, kjer se ravnina potem preveša v Goričko. Ravno ta geografska lega nam tudi kaže dejansko dinamiko in demografsko sliko. Torej na delu Goričkega imamo starejše prebivalstvo, medtem ko na tem ravninskem delu, ki je bližje tudi regijskemu središču, pa zaznavamo trend, da se v naseljih povečuje število rojstev, povečuje priseljevanje mladih," pravi župan Puconcev Uroš Kamenšek. Dodal je, da to tudi odločevalce v lokalni skupnosti navdaja z upanjem in spodbuja, da razvijajo zgodbe in infrastrukturo, prilagojeno mlajši populaciji, s čimer želijo ustvariti ugodnejše razmere za življenje mladih.
Eden tistih, ki so se vrnili v domače kraje, je Dorian Gjerkeš. Po uspešno končanem študiju prava v Mariboru se je znašel pred odločitvijo – nadaljevati kariero v pravu ali se vrniti domov. Skupaj z ženo Katarino sta se odločila, da prevzameta kmetijo Puhan in nadaljujeta zgodbo, ki so jo začeli njeni starši. "Mogoče je bila za marsikoga to malo presenetljiva odločitev, ampak moram reči, da meni osebno niti ni bila tako zelo težka niti je nikoli nisem obžaloval," pravi Dorian. "Pred osmimi leti, ko sem prevzela turistično kmetijo, sem bila ravno sredi študija, ampak je bila ta odločitev oziroma ta prevzem nekako pričakovan, ker smo delali in vse to gradili od samega začetka kot družina skupaj, tako da je bila ta odločitev nekako samoumevna," ob tem dodaja Katarina.
Štiri dni na teden pridelujejo pridelke, ki jih nato tri dni strežejo gostom
Kmetija Puhan, ki jo razvijata in nadgrajujeta vse od prevzema, je razdeljena dve lokaciji. "V Bogojini so vinogradi, vinska klet in pa gostinsko-turistični del, drugi del kmetije je pa poleg Murske Sobote 15 kilometrov stran, kjer imamo klasično kmetijo, njive, prašiče, klavnico, predelavo mesa. Tako med tednom v bistvu štiri dni pridelujemo, da potem tri dni za konec tedna vse te svoje pridelke ponudimo gostom," je dejavnost opisal Dorian.
Gostinska ponudba na kmetiji temelji na tradicionalni prekmurski kulinariki in na surovinah, ki jih pridelajo sami. "Kuhinja se prilagaja surovinam, ki jih imamo na kmetiji, sočasno se pa tudi kmetija prilagaja gostinstvu in prideluje pridelke, ki so zanimivi za uporabo v gostinstvu," je pojasnil Dorian. Poleg tega je mladi par na domačiji uredil tudi trgovinico z domačimi izdelki ter vinoteko. "V prihodnosti pa imamo namen urediti še turistične sobe, tako da bodo gostje lahko pri nas ostali tudi nekaj dni," je povedal Dorian.
Serija oddaj Talenti EU-regij
Zgodbo iz Goričkega si boste lahko na TV SLO 1 ogledali v ponedeljek, 7. aprila, ob 17.15, že zdaj pa je oddaja na ogled na portalu 365.
Nove zgodbe o talentih boste lahko vsak konec tedna brali tudi na naši spletni strani.
"Do zdaj še nismo imeli težav, da bi naleteli na neka zaprta vrata"
Katarini in Dorianu idej za nadaljnji razvoj svoje dejavnosti ne manjka, a pri njihovem uresničevanju jima pomagajo tudi različne institucije in zavodi, denimo zavod za raziskovanje in trajnostni razvoj Bistra hiša. "Tako država kot lokalna skupnost nas spodbujata z določenimi razpisi. Kar se tiče lokalne skupnosti, moram reči, da so večinoma vsi kar pripravljeni pomagati, iti malo nasproti, pomagati pri kakšnih vlogah, ureditvi kakšnih zadev. Do zdaj še nismo imeli težav, da bi naleteli na neka zaprta vrata, da se kaj ne bi dalo urediti. Tudi država nam daje določene možnosti, bodisi kakšne razpise bodisi neka finančna sredstva, ki jih lahko izkoristimo," je pojasnil Dorian.
Ob tem poudarja, da je v nekoliko bolj zapostavljenih regijah in dejavnostih v resnici ogromno priložnosti. "Mogoče je tu tudi malo manjša konkurenca kot pa v kakem velikem mestu in je mogoče tudi s tega vidika lahko včasih malo lažje, kljub temu da bi se mogoče na prvi pogled zdelo, da ni tako," je dejal mladi kmetovalec, vinar in gostinec. "Nikoli nisem obžaloval tega, da sem ostal na podeželju, saj nam podeželje ponuja ogromno nekih priložnosti, in verjamem, da si tudi veliko ljudi v mestih želi vrniti na podeželje," ocenjuje.
Priznava sicer, da mladih v okolici njihove domačije ni veliko, a opaža, da se jih sploh v zadnjih letih za življenje na podeželju odloča vse več, kar pripisuje ravno temu, da postajata tako turizem kot kmetijstvo zanimivejši panogi. "Mogoče čisto klasično kmetijstvo vseeno potrebuje neki obseg, medtem ko se da manjše zgodbe izpeljati z malo bolj inovativnim pristopom," je prepričan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje