Tako bo sprehod po skrivnostnem in zanimivem podzemlju, ki je staro tri milijone let, še udobnejši in varnejši.
Največ obiskovalcev konec 80. let
Kot je dejala predsednica društva Ivica Čretnik, so nove stopnice lepe in varne, strokovnjaki pa so jim zatrdili, da bodo zdržale več kot sto let. "Zadovoljstvo je še toliko večje, ker smo skoraj 75.000 evrov vredno investicijo končali v času vrhunca sezone. V maju in juniju je ta tri milijone let stara kraška jama sredi Spodnje Savinjske doline priljubljena izletniška točka, še zlasti šolarjev, dijakov in upokojencev," je dejala Čretnikova.
Pojasnila je, da je bila ena največjih in za turiste urejenih kraških jam na Štajerskem najbolj obiskana konec osemdesetih let prejšnjega stoletja.
"Velik upad števila obiskovalcev pa je bil leta 1997, ko je bila zgrajena avtocesta in je marsikdo kar zdrvel mimo. Zdaj smo se z Družbo za avtoceste uspeli dogovoriti o postavitvi smernih tabel, kar je že pripomoglo k povečanju števila gostov," je še povedala Čretnikova.
Sredi Ponikvanskega krasa
Jama Pekel je kraška jama, stara več kot tri milijone let in ima bogato zgodovino. Leži sredi Ponikvanskega krasa, dobre štiri kilometre severno od Šempetra v Savinjski dolini. Je ena največjih za turiste urejenih kraških jam na Štajerskem.
Jamo je izdolbel tok potoka Ponikvica, ki pred jamo ponikne, iz nje pa priteče z imenom Peklenščica. 1.159 metrov dolga pot po jami je lahkotno speljana in lepo vzdrževana.
V jami Pekel živijo številne rastlinske in živalske vrste. Na stenah, po stropu ter v vodi se bohotijo lišaji, mahovi in alge, v jami pa se skrivajo tudi hroščki, pajki, polžki, raki in netopirji.
Fotografije: TD Šempeter
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje