Merilnica kakovosti zraka. Foto: Radio Maribor/Aleks Horvat
Merilnica kakovosti zraka. Foto: Radio Maribor/Aleks Horvat

Povišane koncentracije ozona v spodnjih plasteh ozračja nastajajo zaradi onesnaževal v zraku, ki so posledica človekovih dejavnosti, predvsem prometa in industrije. Najpomembnejša dejavnika glede vpliva na zdravje sta raven koncentracije ozona in trajanje izpostavljenosti, opozarja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

Koncentracije troposferskega ozona so običajno najvišje poleti, saj so reakcije v ozračju, pri katerih ozon nastaja, intenzivnejše, čim višja je temperatura zraka in čim močnejše je sončno sevanje. Najvišje koncentracije ozona v zraku se tako pojavijo v vročih, jasnih dneh v opoldanskem in popoldanskem času. Ob zmernem do močnem severnem ali vzhodnem vetru, dežju ali oblačnem vremenu so koncentracije nižje.

Vrednost je zaradi sončnih in vročih poletij največkrat presežena na Obali, Goriškem in v višjih legah. Na območju Primorske najvišje ravni ozona zaznavajo zaradi ugodnejšega vremena in prenosa ozona in njegovih predhodnikov iz severne Italije, je pojasnila vodja sektorja za kakovost zraka na Agenciji RS za okolje (Arso) Tanja Koleša.

Otroci, starejši, kronični bolniki ...

Vdihavanje ozona lahko pri občutljivejših posameznikih, kot so otroci in bolniki z boleznimi dihal, povzroči negativne učinke, kot so težko dihanje, tesnoba v prsnem košu, kašljanje in pekoč občutek v očeh, opozarja NIJZ. Slabo vpliva tudi na številne kronične bolezni, kot so bronhitis, srčne bolezni in astma.

Koleša v primerih visokih koncentracij ozona v zraku za zaščito svetuje umik v notranje prostore, kjer je koncentracija ozona nižja. NIJZ medtem prebivalcem svetuje, da prezračijo svoje domove v jutranjem in dopoldanskem času, ob času zelo visokih koncentracij pa ne odpirajo oken in vrat. Prav tako priporočajo izvajanje zunanjih dejavnosti in dela v jutranjih urah in izogibanje naporom na prostem, še posebej hoje v hribe, saj so tam koncentracije ozona visoke.

Pri načrtovanju dnevnih dejavnosti na prostem v vročih sončnih poletnih dneh je po navedbah NIJZ-ja ključno upoštevanje dnevne napovedi maksimalnih urnih koncentracij ozona in indeksa kakovosti zraka na spletnih straneh Arsa. Koleša prebivalce poziva tudi, da upoštevajo svarila, ki jih ob povišani koncentraciji ozona objavijo mediji.