Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je dejal, da bi se država morala začeti zavestno ukvarjati s to problematiko, in to ne le takrat, ko gre za vprašanje prenosljivih bolezni in varnosti. Foto: MŠŠ
Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je dejal, da bi se država morala začeti zavestno ukvarjati s to problematiko, in to ne le takrat, ko gre za vprašanje prenosljivih bolezni in varnosti. Foto: MŠŠ
Najstniki
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Ivan Eržen je opozoril, da mladi niso dovolj informirani in kljub drugačnim prepričanjem odraslih 'nimajo pojma o tem, kaj spolnost pravzaprav je'. Foto: EPA

Minister za šolstvo in šport Lukšič je na novinarski konferenci, ki so jo pripravili na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ), pojasnil, da bi se država morala začeti zavestno ukvarjati s to problematiko, in to ne le takrat, ko gre za vprašanje prenosljivih bolezni in varnosti. Dodal je, da na ministrstvu za šolstvo in šport razmišljajo o tem, da bi za dijake pripravili tudi izjavo, v kateri bi se zavezali k odgovorni spolnosti.

Mladi še vedno premalo ozaveščeni Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Ivan Eržen je opozoril, da mladi niso dovolj informirani in kljub drugačnim prepričanjem odraslih "nimajo pojma o tem, kaj spolnost pravzaprav je". Kot je nadaljeval, morajo mladi predvsem dojeti, da gre pri spolnosti v prvi vrsti za osebni odnos, ki ga telesnost šele nadgradi.

Spolna vzgoja v šolah ni nujno dobra
Predstavnica IVZ-ja Evita Leskovšek pa ugotavljala, da znotraj šolskega sistema pri spolni vzgoji obstajajo tako primeri dobre prakse kot tudi primeri, ko omenjena vsebina popolnoma manjka in "generacije zapuščajo šolski sistem brez osnovnih informacij o spolnosti". Opozorila je na povečano tveganje za prenos spolnih bolezni v času počitnic ter ob tem pozvala k uporabi dvojne zaščite.

Spolno vedenje v mladosti se kaže tudi v odraslem obdobju
Rezultati nacionalne raziskave, ki jo je opravil IVZ, predstavila pa Irena Klavs, med drugim kažejo, da so moški in ženske z zgodnjimi spolnimi odnosi "poročali o številnejših partnerjih, torej o bolj tveganem spolnem vedenju tudi kasneje v življenju". Poleg tega so v primerjavi s tistimi, ki so imeli prvi spolni odnos po dopolnjenem 16. letu starosti, moški z zgodnjim prvim spolnim odnosom poročali o pogostejših spolno prenosljivih okužbah, ženske z zgodnjimi odnosi pa so pogosteje poročale o najstniških nosečnostih.

Promocija zdrave spolnosti je tako pomembna, Klavsova pa je opozorila, da bi morala vzgoja za zdravo in odgovorno spolnost doseči vse mlade, še preden začnejo spolno aktivno življenje oz. precej pred 15. letom starosti.

Za zdravo in odgovorno spolnost
Vodja oddelka za socialno medicino, analitiko in promocijo zdravja na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj Alenka Hafner je predstavila program vzgoje za zdravo in odgovorno spolnost. Pojasnila je, da so najprej pristopili k zadnjemu razredu osnovne šole, saj je to zadnja priložnost, da dosežejo praktično celotno populacijo. V program so vključili več profilov, od medicinskih sester do profesorjev biologije in telesne vzgoje. Med ukrepi je Hafnerjeva navedla še medvrstniško seznanjanje v obliki delavnic ter organizirane obiske (tako za fante kot dekleta) ginekološke ambulante, s čimer so slednjo skušali tudi destigmatizirati.