Ker Britanci doma nimajo možnosti izbire spola zarodka, odhajajo v ZDA. Foto: EPA
Ker Britanci doma nimajo možnosti izbire spola zarodka, odhajajo v ZDA. Foto: EPA
Zarodek
Nekaterim se izbira spola zarodka ne zdi sporna, drugi menijo, da se zdravniki (spet) igrajo bogove. Foto: EPA

ZDA so sprostile ureditve o izbiranju spola leta 2001, od takrat pa so ameriški zdravniški centri deležni velikega zanimanja britanskih pacientov, ki so izvedeli o njihovi pomoči pri "uravnoteževanju družine" prek oglasov na spletu. Predimpletacijska genetska diagnoza (PGD), ki lahko razkrije spol zarodka, je v Veliki Britaniji dovoljena le v primeru iskanja genetskih bolezni.

Jeffrey Steinberg je zdravniško kliniko v New Yorku odprl januarja. Polovica zarodkov, ki jih trenutno testirajo, pripada britanskim parom. "Britanija je veliko bolj konservativna, kot je bila včasih. Kar se posla tiče, je to za nas dobro. Z zdravniškega stališča pa je travestija," pravi Steinberg.

Američani ne marajo vmešavanja v reproduktivnost
Kot je potrdila debata o reformi zdravstvenega sistema, Američanom ni všeč, če se država vpleta v njihovo zdravje. "Tradicija v ZDA je, da se ne vmešavamo v reproduktivne izbire Američanov," trdi Robert Brzyski, predsednik etničnega odbora Ameriškega združenja za reproduktivno medicino.

Drag zdravstveni turizem
Genetični inštitut v Virginiji je bil eden prvih zdravstvenih centrov v ZDA, ki je ponudil možnost "uravnoteženja družine". Od 10 do 15 odstotkov okoli 400 predimpletacijskih diagnostičnih ciklov, ki jih pregledajo na leto, je iz tujine. "Ljudje, ki si tega želijo, te bodo našli," meni Gary Harton, znanstveni direktor inštituta. Takšen zdravstveni turizem je povečal dobičke ameriških zdravnikov. Račun za postopek, potovanje v ZDA in hotel lahko znese do 20.000 funtov.

Večina držav je sprejela omejitve zaradi skrbi, da bi poljubna izbira spola pospešila kulturno nagnjenost k moškim potomcem. Čeprav dokazi kažejo, da britanski pacienti izbirajo moške in ženske potomce v približno enakem številu, večina ameriških klinik sodeluje le s tistimi, ki že imajo otroka nasprotnega spola.

Inštitut v Virginiji zelo pazi, da spodbija podobo ZDA kot divjega zahoda reproduktivne tehnologije. Pred začetkom postopka so pacienti deležni svetovanj, o otrokih pa obstajajo podrobni dokumenti.

Določanje spola s PGD-jem in Microsortom
Ljudje že stoletja skušajo vplivati na spol svojih nerojenih otrok, edini učinkoviti metodi pa sta PGD in Microsort, tehnika, ki loči spermo z X kromosomi od sperme z Y kromosomi pred oploditvijo. Pri metodi PGD iz vsakega z biomedicinsko pomočjo oplojenega zarodka izvlečejo celico, ki jo nato analizirajo in poiščejo kromosome, ki pomenijo spol zarodka, kar zdravnikom omogoča, da izberejo zarodek, ki ga želijo.

Direktor inštituta v Virginiji je prepričan, da bo izbira spola zarodka kmalu postala le še ena oblika reproduktivne medicine. "Prav tako, kot so se burno odzvali na umetno oplojevanje, se bo postopoma polegel prah zaradi selekcije spola. Tu je, če jo ljudje hočejo," je prepričan David Karabinus.

Povzeto po The Times.