Prek slovenskih veterinarskih mejnih prehodov v Slovenijo ni z Japonske prišla nobena hrana živalskega izvora. Foto:
Prek slovenskih veterinarskih mejnih prehodov v Slovenijo ni z Japonske prišla nobena hrana živalskega izvora. Foto:

Na kmetijskem ministrstvu so pojasnili, da v EU-ju velja prosti pretok blaga, zato veterinarska uprava nadzoruje le uvoz prek katerega izmed mejnih veterinarskih prehodov v Sloveniji. Živila iz Japonske so lahko prišla v Slovenijo tudi iz drugih članic EU-ja.

Od aprila lani je inšpektorat za hrano ugotovil uvoz 63 pošiljk živil rastlinskega izvora, in sicer največ čajev, poleg tega pa še različna olja, omake, suho sadje in semena. Skupna količina v tem času uvoženih živil prek Slovenije znaša približno 1926 kilogramov.

Že nadzirajo japonsko hrano
Po trenutnih smernicah, ki jih je omenjeni inšpektorat prejel prek sistema hitrega obveščanja od Evropske komisije, je smiselno vzorčenje vseh prihodnjih pošiljk, krme in živil z japonskim poreklom. Zgornje mejne vrednosti za radioaktivnost pa so že predpisane v evropski zakonodaji.

"Če izmerjene vrednosti ne bodo presegle predpisanih vrednosti, je tveganje za zdravje ljudi v okviru sprejemljivega," zagotavljajo na kmetijskem ministrstvu.

Če radioaktivni material pride v stik z ribami oz. drugimi prehranskimi izdelki, načeloma lahko povzroči kontaminacijo, so še pojasnili in dodali, da je pri tem treba upoštevati količino tega materiala oz. njegovo razpršenost in vrsto.

Sicer pa je Italija že napovedala, da bo prepovedala uvoz hrane z Japonske, in sicer z datumom od 11. septembra naprej.