Načrtovani odvzem sredstev je razburil koncesionarje. Foto: MMC RTV SLO
Načrtovani odvzem sredstev je razburil koncesionarje. Foto: MMC RTV SLO

Ustavnemu sodišču bodo tako predlagali, da začasno zadrži izvajanje aneksa ena k Splošnemu dogovoru za pogodbeno leto 2009, ki je, kot opozarjajo, znižal sredstva za obratovanje ambulant, tako pa tudi zmanjšal možnosti zagotavljanja in izvajanja storitev, ki jih državljani pričakujejo od izvajalcev.

Kot je dejal predsednik združenja Dean Klančič, želijo, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije dokončno opravi izračun sredstev, ki jih bo letos še nakazal izvajalcem, tako da bodo vedeli, s čim lahko računajo.

Podpirajo tudi možnost, da se z aneksom dva k Splošnemu dogovoru za pogodbeno leto 2009 razreši položaj in se z njim izniči tisti del aneksa ena, ki je omogočil znižanje sredstev.

Če ne bo pozitivnega sodelovanja z ministrstvom za zdravje in ZZZS-jem, bodo Koordinaciji zdravniških organizacij predlagali morebitno ustavitev dela, je opozoril Klančič. Menijo namreč, da morajo o tem povedati svoje mnenje vse zdravniške organizacije.

"Odvzetih okoli osem odstotkov sredstev"
Klančič je povedal, da naj bi bilo po njihovih izračunih z aneksom ena odvzetih približno osem odstotkov sredstev na letni ravni. Vendar opozarja, da imajo "različne programe v različnih obsegih z različno vsebino". Dejstvo pa je, da so bili vsi programi že do zdaj podhranjeni," je dodal.

Zasebni zdravniki in zobozdravniki so svoje nezadovoljstvo izrazili že v četrtek, ko so v severovzhodni Sloveniji med 13. in 15. uro opozorilno zaprli ambulante.