Lani so ugotovili 48 primerov okužb s HIV-om, kar je 11 več kot leta 2007 in 35 več kot pred desetimi leti. Največ okuženih je med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Leta 2008 se je tako okužilo 45 moških, od katerih jih je 24 imelo homoseksualne spolne odnose, in tri ženske, ki so se okužile s heteroseksualnimi spolnimi odnosi. Med uživalci mamil lani niso zaznali nobene okužbe.
• med nezaščitenim spolnim odnosom z okuženim partnerjem,
• z okuženo krvjo ali krvnimi produkti,
• z okužene matere na njenega otroka pred rojstvom, med njim in kmalu po rojstvu.
Tveganje za prenos virusa HIV se bistveno zmanjša s pravilno uporabo kondoma.
Kljub večanju okužb z virusom HIV je obolevnost za aidsom v Sloveniji relativno nizka, kar je po mnenju inštituta za varovanje zdravja posledica lahke dostopnosti do kakovostnega zdravljenja. A na IVZ-ju posebej poudarjajo, da če okužbo s HIV-om odkrijejo prepozno, je priložnost, da bi bilo zdravljenje uspešno, zamujena in se zato možnost razvoja aidsa manjša.
Lani so tako okužbo prepozno odkrili pri več kot 50 odstotkih pozitivnih oseb, 31 odstotkov jih je imelo hudo prizadetost imunskega sistema, pri desetih pa so že diagnosticirali aids. Za aidsom je lansko leto umrlo pet Slovencev, štirje od teh so to, da so okuženi s HIV-om, izvedeli šele malo pred tem.
Potek bolezni
Kljub okužbi z virusom HIV smo lahko več let brez bolezenskih znakov, lahko pa se kmalu pojavijo izpuščaj, povišana telesna temperatura, hujšanje in povečane bezgavke. Pozneje sledita naselitev sluznic z glivami in dostikrat izbruh herpesa. Čez nekaj let se zaradi zmanjšane obrambne sposobnosti organizma v telesu razmnožijo različne bakterije, glive in virusi, ki prizadenejo različne organske sisteme. Da se je virus razvil v aids, največkrat opazijo zaradi razvoja pljučnice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje