Raziskava, predstavljena septembra v Stockholmu na kongresu Evropskega združenja za preučevanje sladkorne bolezni, pa kaže, da je treba izboljšati tudi dialog med bolniki in njihovimi zdravniki. 82 odstotkov vprašanih zdravnikov vedno vpraša svoje bolnike o morebitni hipoglikemiji od zadnjega obiska, vendar pa jih večina (81 odstotkov) meni, da jim bolniki o pojavih hipoglikemije ne poročajo vedno.
Tretjina bolnikov se o hipoglikemiji ne pogovarja z zdravnikom
Na drugi strani je skoraj tretjina vprašanih bolnikov odgovorila, da se o hipoglikemiji s svojim zdravnikom ne pogovarjajo. Kot vzrok za to so navajali prekratek čas obiska pri zdravniku in premajhno poznavanje hipoglikemije. "Hipoglikemija je lahko pri bolniku z diabetesom resna težava. Pomembno je, da se bolniki, ki jo doživljajo, o tem neovirano pogovarjajo s svojim zdravnikom," je ob predstavitvi raziskave povedal nemški diabetolog Michael Nauck.
Hipoglikemija lahko povzroči smrt, zato je ozaveščanje bolnikov nujno
Tretjina vprašanih bolnikov je odgovorila, da so zaradi hipoglikemije potrebovali pomoč drugih ljudi, 17 odstotkov pa jih je odgovorilo, da so potrebovali nujno medicinsko pomoč. Poleg tega je 37 odstotkov bolnikov poročalo o hipoglikemiji med delom in 12 odstotkov medtem, ko so vozili. Hipoglikemija lahko povzroči smrt, zato je po mnenju strokovnjakov nujno izobraževanje bolnikov o simptomih hipoglikemije, ki se pojavlja pri približno četrtini bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2.
V Sloveniji podatkov o hudi hipoglikemiji za sladkorne bolnike tipa 2 nimamo, je povedala diabetologinja in predsednica Diabetološkega združenja Slovenije Jelka Zaletel. Načeloma sicer po njenih besedah velja, da vsak bolnik, ki prejme zdravilo, ki lahko povzroči hipoglikemijo, pozna ta pojem in simptome ter preprečitev oz. odziv, ko se pojavi.
Bolniki ne vedo, da jim pri hipoglikemiji lahko pomaga zdravnik
Glede na evropsko razsikavo pa več kot polovica vprašanih bolnikov ni vedela, da lahko hipoglikemijo povzročijo določena zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni, in skoraj četrtina jih je menila, da zdravnik nima na voljo nobene možnosti, da bi jim pri tem pomagal. Na drugi strani pa je 80 odstotkov vprašanih zdravnikov odgovorilo, da bi svojim bolnikom s sladkorno boleznijo tipa 2 spremenilo shemo zdravljenja, če bi poročali o simptomih hipoglikemije.
Raziskava o hipoglikemiji, ki jo je opravila organizacija Kantar Health, je potekala v Franciji, Nemčiji, Italiji, Španiji in Veliki Britaniji. V okviru raziskave so opravili 654 razgovorov z 250 diabetologi ali endokrinologi in 404 bolniki, ki se zdravijo zaradi sladkorne bolezni tipa 2.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje