Število hospitalizacij zaradi zastrupitev z gobami po posameznih letih niha, odvisno tudi od gobje sezone, sporočajo z ljubljanskega kliničnega centra. Veliko bolnikov se v zadnjih letih obravnava in spremlja samo ambulantno. Vse bolnike, pri katerih sumijo na zastrupitev s smrtno nevarnimi gobami ali v primeru hudih prebavnih težav oziroma resnih zapletov (napad žolčnih kamnov z zlatenico, vnetje trebušne slinavke, velika izguba tekočine pri bruhanju ali driski - zlasti pri otrocih, starejših), po zaužitju sicer užitnih gob praviloma hospitalizirajo. Zato pri nabiranju gob ni odveč izjemna previdnost, poudarjajo.
- nabirajmo in jejmo le gobe, ki jih dobro poznamo;
- gob naj ne uživajo majhni otroci, starejši in bolniki z dietami zaradi bolezni, kot so žolčni kamni, vnetje trebušne slinavke, rane na želodcu in dvanajstniku;
- gobe uživajmo kot začimbo oziroma prilogo h glavni jedi, saj so težko prebavljiva hrana, zato jih tudi ne jejmo zvečer pred spanjem;
- gobe morajo biti zdrave, in ne razpadle ali črvive;
- nabrane gobe ustrezno pripravimo čim prej (v prvih 24 urah), bodisi kot svež obrok hrane ali pa jih ustrezno konzervirajmo (npr. blanširamo in zmrznemo, sušimo);
- ker so dobro gojišče za bakterije, jih ne shranjujmo v "hladnih shrambah" ali hladilniku.
V letu 2010 so na Centru za zastrupitve UKCL-ja zdravili 11 odraslih oseb zaradi zastrupitev z gobami, od tega je bilo nekaj zastrupitev z zeleno mušnico. Vsi so preživeli. Letos so zdravili že štiri: v enem primeru je šlo za zastrupitev z zeleno mušnico, pri preostalih treh pa verjetno za njej sorodne strupene gobe. Tudi letos so vsi ozdraveli. Podatkov o tem, koliko bolnikov je bilo lani in letos obravnavano le ambulantno zaradi težav po zaužitju gob, v UKC-ju Ljubljana nimajo. Določeni ljudje se namreč zaradi lažjih oblik obrnejo zgolj na ambulanto Splošne nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana.
V primeru kakršnih koli težav po zaužitju gob se moramo takoj posvetovati z osebnim ali dežurnim zdravnikom, ki bo na osnovi anamnestičnih podatkov in prizadetosti bolnika presodil, ali je potrebna ambulantna oziroma hospitalna obravnava; če bo potrebno, se bo posvetoval tudi z zdravnikom v centru za zastrupitve. Prav tako se ne smemo zanašati, da bo driska v enem ali dveh dneh minila, kajti če se zastrupite z zeleno mušnico ali njej sorodnimi gobami, se lahko po prehodnem izboljšanju prebavnih težav pojavijo hude okvare organov - predvsem jeter in ledvic - ali smrt.
Iz prakse je znano, da so se zastrupili tudi "dobri poznavalci gob", če so bili pri nabiranju oziroma čiščenju gob neprevidni in so med množico gob spregledali strupeno gobo ali pa pri tem niso nosili očal, ki jih sicer uporabljajo zaradi slabovidnosti, še pravijo v kliničnem centru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje