Včasih posameznik že ima sladkorno bolezen, a te ne prepozna, zato naj še enkrat naštejemo klinične znake: povečano izločanje vode iz telesa, s čimer je povezana dehidracija in huda žeja, slabo počutje, izguba teže, zmanjšana odpornost.
Dva tipa sladkorne bolezni
Sladkorna bolezen je motnja v presnovi, ki je posledica nepravilnosti pri izločanju ali delovanju inzulina. Poznamo sladkorno bolezen tipa I in sladkorno bolezen tipa II. Prva se pojavi do 30. leta starosti in je avtoimunska bolezen, ki je nastala najverjetneje zaradi slabe dedne zasnove. Gre za pomanjkanje inzulina, ki ga je treba nadomeščati vse življenje. Za boleznijo prvega tipa zboli okoli deset odstotkov vseh obolelih.
Sladkorna bolezen tipa II pa je najpogostejša oblika sladkorne bolezni in jo ima okoli devetdeset odstotkov vseh obolellih. Pri tej bolezni ne gre za pomanjkanje inzulina, pač pa za odpor proti njegovemu delovanju.
Več izobraževanja za zajezitev epidemije
Rezultati raziskave Diabetes Impact Survey, ki so bili predstavljeni ob lanskem svetovnem dnevu diabetesa, so pokazali, da je vsak tretji vprašani bolnik poročal o zapletih zaradi sladkorne bolezni. K postopkom za upočasnitev epidemije morajo pristopiti vsi ter zagotoviti ustrezno raven izbraževanja in nege bolnikov, kar bo pomagalo pri učinkoviti obravnavi bolezni. Da bi se čim več sladkornih bolnikov čim bolje seznanilo s svojo boleznijo, Zveza društev diabetikov že drugič zapored organizira prireditev Združeni proti diabetesu: Marš za diabetes v 246 korakih.
Če želite o sladkorni bolezni izvedeti več, se lahko v soboto, 12. septembra, udeležite dogodka Marš za diabetes v 246 korakih v Miklošičevem parku in v predavalnici ZZZS-ja v Ljubljani od 10.00 do 14.00.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje