Če med dajanjem krvi stiskate pesti, to popači krvno sliko, dokazuje Vanessa Thurlow. Foto: MMC RTV SLO
Če med dajanjem krvi stiskate pesti, to popači krvno sliko, dokazuje Vanessa Thurlow. Foto: MMC RTV SLO

Do presenetljivega odkritja so britanski znanstveniki prišli, ko so pregledali več kot 200.000 krvnih preiskav in ugotovili, da imajo tisti ljudje, ki med dajanjem krvi stiskajo in raztegujejo dlan, višjo raven kalija v krvi.

Zvišana raven kalija pomeni težave z ledvicami ali srcem, zato lahko zdravniki na podlagi krvne slike pridejo do napačnih izvidov, opozarja britanska znanstvenica in dodaja, naj zdravstveni delavci bolnikov ne spodbujajo k stiskanju pesti.

Pri drugem vzorcu raven kalija drastično upadla
Raziskave je vodila doktorica Vanessa Thurlow, biokemičarka, ki je pri manjši skupini ljudi, ki so jim sočasno odvzeli kri, ugotovila povišano raven kalija. Ker se ji je to zdelo sumljivo, je prosila vodstvo ustanove, naj ji dovoli narediti raziskave. Med letoma 2002 in 2005 so njeni zaposleni odvzeli več kot 200.000 vzorcev - enega, ko so ljudje stiskali pesti, in enega, ko jih niso. Ugotovili so, da je raven kalija pri drugem merjenju vedno drastično upadla, poroča BBC.

Thurlowova sicer priznava, da je stiskanje pesti pri ljudeh, ki so med dajanjem krvi živčni, razumljivo. Obstajajo tudi ljudje, pravi, ki bolj slabo krvavijo, zato jih zdravstveni delavci spodbujajo, naj stisnejo pesti, da vena bolj izstopi, saj je vzorec tako lažje vzeti. A kljub temu znanstvenica tega ne priporoča več in dodaja, da je ta metoda, ki se je po svetu razširila v 60. letih 20. stoletja, preživeta.