Raziskovalci morajo počakati na uradne izsledke raziskav, da bi novo zdravilo za zdravljenje raka na prostati lahko začeli tudi izdelovati. Foto:
Raziskovalci morajo počakati na uradne izsledke raziskav, da bi novo zdravilo za zdravljenje raka na prostati lahko začeli tudi izdelovati. Foto:
Tablete
Eksperimentalne tablete so imele takojšnji učinek le pri dveh bolnikih od 108, ki so še vedno vključeni v raziskavo. Foto: MMC RTV SLO

Rezultati so bili tako osupljivi, da so se raziskovalci iz vrhunskega medicinskega centra Mayo Clinic v Minessoti odločili o primeru spregovoriti javno, celo pred uradno objavo testnih poskusov novega zdravila.

Urolog Eugene Kwon je zdajšnja spoznanja raziskave s poskusnim zdravilom primerjal s "svetim gralom".

"V raziskavi o zdravljenju raka na prostati je ta kot sveti gral. Na kaj takega smo čakali leta in leta," je dejal Kwon.

Rak na prostati je najpogostejša oblika raka, za katero zbolijo moški - samo v Veliki Britaniji na leto za rakom na prostati zboli 34.000 moških, umre pa jih 10.000 na leto.

Učinkov zdravila še ne morejo posploševati
Rak na prostati pri obeh bolnikih, ki sta bila del raziskave, se je razširil tudi na druge dele telesa, pri enem je bil celo v velikosti golfžogice. Pri taki obliki raka je po navadi diagnoza bolnika le še približno mesec življenja.

Zato sta bolnika privolila v testiranje z novim poskusnim zdravilom, v katero je bilo vključenih še 108 drugih bolnikov. Čeprav testiranje še vedno traja, se je pri omenjenima bolnikoma zdravstveno stanje tako dramatično in nepričakovano izboljšalo, da so ju umaknili iz programa in celo operirali.

Po podatkih Registra raka za Slovenijo letno na novo zboli več kot 9.000 ljudi. Pljučni rak, rak debelega črevesja in danke ter rak dojk predstavljajo več kot tretjino vseh novih rakov.
Najpogostejši raki pri moških so bili: pljučni rak (16 % vseh obolenj), rak debelega črevesja in danke (14 %) ter rak prostate (10 %).
Najpogostejši raki pri ženskah so bili: rak dojk (21 %), rak maternice (11 %) ter rak debelega črevesja in danke (11 %).
Vir: www.zzv-ce.si

Nova presenečenja
Do operativnega posega neozdravljivega tumorja na prostati so bila sprva skeptični celo zdravniki, ki pa so bili med operacijo znova prijetno presenečeni. Kirurg, ki je izvajal operacijo, sprva sploh ni našel rakotvornega tkiva, zato je moral patolog sproti preverjati tkivo in odkrivati, kateri del je rakast.

Kljub začetnemu uspehu zdravljenja bolnikov s poskusnim zdravilom zdravniki opozarjajo, da morajo počakati na opravljene rezultate z novim zdravilom na širšem vzorcu bolnikov, da bi zdravilo lahko začeli tudi izdelovati.