Transportni sistem, ki si ga je zamislil ameriški bogataš in ustanovitelj družbe Tesla Motors Elon Musk, spominja na predimenzionirano kapsulo, s katero je mogoče ljudi in tovor voziti s hitrostjo do 1.200 kilometrov na uro, kar naj bi omogočila aerodinamična oblika vozila in nizek zračni tlak.
V testni vožnji pogonskih komponent, ki so jo izvedli v sredo v puščavi v bližini Las Vegasa, so nekakšne ogromne sani na tirih v eni sami sekundi dosegle hitrost 100 milj na uro (približno 160 kilometrov na uro). Ustavila jih je peščena prepreka, saj zavorni sistem še ni dokončan.
Hyperloop One bo sistem najprej preizkušal na tirih, do končne različice, v kateri kapsula s potniki lebdi nad tiri, nad katerimi jo vzdržuje magnetno polje, pa naj bi prišli postopoma. Sistem naj bi bil končan nekje do leta 2020, najprej pa naj bi povezal San Francisco in Los Angeles.
80 milijonov zbranih sredstev
Ameriško zagonsko podjetje Hyperloop One, ki želi revolucionirati transport, je pri tem tudi uspešno zbralo sveža finančna sredstva 80 milijonov dolarjev (približno 71 milijonov evrov) za dodatne raziskave. Med vlagatelji so tudi General Electric in francoske železnice SNCF.
Podoben transportni sistem razvija tudi podjetje Hyperloop Transportation Technologies, ki razmišlja o povezavi treh obdonavskih prestolnic, Budimpešte, Bratislave in Dunaja. Po njihovih načrtih bi pot med njimi trajala zgolj 20 minut. Prva faza projekta, gradnja naj bi se začela v Bratislavi, naj bi bila končana leta 2020. Stroški gradnje pa so ocenjeni med 200 in 300 milijoni dolarjev (med 177 in 265 milijoni evrov).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje