Na prvem mestu letošnjega seznama je sončna energija. Foto: EPA
Na prvem mestu letošnjega seznama je sončna energija. Foto: EPA

Podjetje IBM že tretje leto zapored sestavlja seznam "Five in five" (Pet v petih). Gre za seznam najbolj zaželenih novosti, ki bodo vplivale na kakovost življenja v naslednjih desetletjih.



Čarobne krogle bodo napovedovale zdravje
Na drugem mestu so "čarobne krogle" za napovedovanje zdravja. Pravzaprav gre za zbirko kompleksnih analiz DNK-ja in drugih kazalcev zdravja, s katerimi bo mogoče vsakemu posamezniku napovedati področja, kjer obstajajo zdravstvena tveganja v posameznem trenutku življenja. Na ta način si bo lahko vsakdo prilagodil slog življenja, da bi zmanjšal tveganja, ki izhajajo iz genske zasnove ali pa trenutnega življenjskega sloga. Tovrstne analize naj bi bile dostopne vsakomur, saj bodo stale manj kot 200 dolarjev.

Na tretjem mestu napovedujejo velik korak naprej na področju razpoznave govora, zlasti v povezavi s svetovnim spletom. Po napovedih strokovnjakov iz IBM-a se bomo s svetovnim spletom v prihodnosti preprosto pogovarjali. Vnos besedil in izbire bomo opravljali z govorom, spletne storitve pa nam bodo rezultate preprosto povedale. Interakcija s pomočjo govora bo še posebej pomembna pri nadaljnjem razvoju mobilnih telefonov, ki zaradi omejene velikosti ne ponujajo zadostne površine za prikaz podatkov.

Pričakujemo lahko digitalne pomočnike
Kot četrto inovacijo pri IBM-u napovedujejo velike spremembe v načinu, kako bomo v prihodnosti nakupovali v trgovinah. Pričakujemo lahko "digitalne" pomočnike, ki nam bodo pomagali pri izbiri izdelkov ter celo pri preizkušanju oblačil in iskanju alternativ. Novi pomočniki bodo obdelovali podatke, priporočali izdelke glede na naše želje in opozarjali na najbolj priljubljene izdelke.

Računalniški izdelki prihodnosti nam bodo nazadnje pomagali pri stvareh, ki bi jih sicer pozabili. Svetovali nam bodo na podlagi predhodno ugotovljenih vzorcev in analize obnašanja iz predhodno posnetih pogovorov, saj bodo bodoči računalniki sposobni posneti skoraj vsak trenutek našega življenja. Informacije nam bodo nato posredovali, ko bo to primerno. IBM pri svojih napovedih sicer ne omenja zakonov, ki že danes preprečujejo snemanje pogovorov z drugimi osebami brez njihovega dovoljenja.

Novico je napisal uporabnik Vladimir Djurdjič