Sodeč po podatkih, ki so jih uspeli zbrati raziskovalci, je leta 2013 za rakom zbolelo 14,9 milijona ljudi, 8,2 milijona jih je za posledicami rakavih obolenj umrlo, izgubljenih pa je bilo kar 196,3 milijona zdravih let življenja, poroča spletni portal ScienceDaily.
V študiji z naslovom Global Burden of Disease (Globalno breme bolezni) so se raziskovalci oprli na javno dostopne podatke o 28 vrstah raka iz 188 držav sveta v obdobju med letoma 1990 in 2013, čeprav so ti podatki v nekaterih državah slabo vodeni.
Izsledki med drugim tudi kažejo, da se je v 23 letih delež rakavih smrti povečal z 12 na 15 odstotkov, število izgubljenih let zdravega življenja, tako za moške kot ženske, pa se je na svetovni ravni povečalo za 29 odstotkov.
Kar se tiče verjetnosti, da bo oseba zbolela za rakom, so k temu precej bolj nagnjeni moški, saj rakavo obolenje prizadene kar vsakega tretjega moškega in vsako peto žensko. Največ ljudi pa je pokosil rak sapnika, sapnic in pljuč, pri čemer nobeden izmed spolov ni bil varnejši. Skupaj je leta 2013 tako ubil kar 1,6 milijona ljudi. Po smrtonosnosti mu sledita še trebušni rak (841.000 smrti) in rak jeter (818.000 smrti).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje