V primerjavi z moškimi so ženske na vprašanje, kako bi ocenile svoj videz, odgovarjale s strožjimi ocenami. Foto: EPA
V primerjavi z moškimi so ženske na vprašanje, kako bi ocenile svoj videz, odgovarjale s strožjimi ocenami. Foto: EPA

V raziskavo so zajeli 516 moških in žensk, starih 70 ali več let, poimenovali pa so jo Berlinska študija staranja. V raziskavi so opazili razlike med spoloma, ženske so se glede videza ocenjevale bolj stvarno, torej bližje svoji starosti kot moški. Povprečno menijo, da so videti štiri leta mlajše, kot dejansko so.

Ženske naj bi bile namreč bolj kritične do lastnega telesa, sploh zaradi stereotipov o estetiki in staranju, domnevajo raziskovalci. Drugi vzrok pa gre iskati v tem, da moški prej umirajo kot ženske in so tisti, ki pač živijo dlje, bolj zdravi in so tudi videti boljši.

Jaqui Smith, psihologinja z ameriške univerze Michigan, natančneje z Inštituta za socialna raziskovanja, ki je pri raziskavi sodelovala, si tak razultat razlaga kot neko iluzijo starejših, da se potem sami s seboj bolje počutijo.

To naj bi po domnevah znanstvenikov tudi pripomoglo k temu, da so ljudje, ki se počutijo mlajše, dejansko tudi bolj zdravi in dejavni. Od tistih, ki imajo večje težave z zdravjem, so dobili namreč ocene let, ki so precej bližje dejanski starosti.

S. Z.