Včasih so otroci dneve preživljali zunaj, zdaj pa jih vse bolj navdušuje virtualni svet. Foto: EPA
Včasih so otroci dneve preživljali zunaj, zdaj pa jih vse bolj navdušuje virtualni svet. Foto: EPA

Kaj se dogaja v možganih najstnika, ko uporablja Google? Ali je mogoče, da bi se otroci navezali na "smeške", ki izražajo čustva (t. i. emoticons) tako kot na ljudi? To sta le dve izmed vprašanj, ki jim skuša priti do dna psihiater Gary Small, ki opozarja, da v javnosti obstaja velika zaskrbljenost glede rabe agresivnih videoiger, vendar pa je mogoče tudi, da daljši "obiski" na svetovnem spletu spremenijo naš način branja, učenja in medsebojne komunikacije.

Dnevna izpostavljenost digitalnim tehnologijam naj bi tako spremenila način delovanja možganov, kar naj bi se najbolj očitno kazalo pri oteženi komunikaciji z drugimi, denimo pri izražanju nebesednih sporočil z govorico telesa. Poleg tega gre pri uporabi spleta predvsem za veliko količino površinskih podatkov, ki bi lahko zmanjšala sposobnost poglobljenega branja.

Najbolj ogroženi naj bi bili "digitalni domačini", torej ljudje, pri katerih so omenjene tehnologije prisotne že od zgodnjega otroštva. Kljub temu pa znanstveniki priznavajo, da omenjene trditve niso potrjene, poleg tega pa nekateri njihovi kolegi navajajo tudi številne pozitivne učinke rabe spleta.

C. R.