Grški uporabniki YouTuba naj bi žalili Ataturka, kar je v Turčiji opredeljeno kot kaznivo dejanje. Foto: Reuters
Grški uporabniki YouTuba naj bi žalili Ataturka, kar je v Turčiji opredeljeno kot kaznivo dejanje. Foto: Reuters

Turški minister za promet Binali Yildirim, v čigar resor spadajo tudi vprašanja svetovnega spleta, je za turško televizijo povedal, da so prepoved umaknili po tem, "ko je prevladal zdrav razum". Poudarja, da pot do tega ni bila lahka in da je bil proces, ki je pripeljal do umika prepovedi, izjemno zahteven.

Po njegovih besedah se je turška vlada o zadevi posvetovala tudi z Googlom, lastnikom YouTuba. Pojasnil je, da ni več razlogov, da bi bila stran še zmeraj prepovedana, saj so bile po njegovem žaljive vsebine umaknjene. "Upam, da bo You Tube v naši državi v prihodnje deloval v zakonskih okvirih," je dodal.

YouTube ni umaknil posnetkov, temveč nekdo drug
Na YouTubeu so v izjavi za javnost pojasnili, da po prejetih poročilih iz Turčije uporabniki spleta lahko znova sledijo njihovim vsebinam. Poudarjajo pa, da posnetkov niso umaknil sami, temveč nekdo drug, zato teče preiskava, ali ta poteza spoštuje njihove avtorske pravice do posnetkov.
Posnetke, ki so povzročili prepoved, so objavili Grški uporabniki in naj bi Ataturka in Turke označevali za homoseksualce.

OVSE: Cenzura spleta v Turčiji ena najhujših
Leta 2007 je turški parlament sprejel široko zakonodajo, ki je omogočala sodiščem blokado katere koli spletne strani, pri kateri je obstajal "zadosten sum", da se je zgodilo kaznivo dejanje širjenja otroške pronografije, iger na srečo, prostitucije ali "zločina zoper Ataturka".

Junija letos je Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) zatrdila, da je bil zakon zlorabljen za blokado več kot pet tisoč spletnih strani, s čimer je postala cenzura spleta v Turčiji ena najhujših na svetu. Prepoved YouTuba so ostro kritizirali tudi številni Turki, med njimi tudi predsednik Abdullah Gul, ki je od pristojnih zahteval, da najdejo primernejšo rešitev.