Pahor je povedal, da se bosta s hrvaškim premierjem srečala v roku od dveh do treh tednov. Kot je še pojasnil Pahor, sta se s hrvaškim kolegom za srečanje informativnega značaja odločila, da ne bi bila pričakovanja v zvezi z njim previsoka. Skratka, da ne bi javnosti obeh držav in mednarodna javnost že od prvega srečanja pričakovale rešitve zapleta.
Rešitev zapleta po Pahorjevih besedah ne zahteva le iskrene politične volje, ampak tudi preudarne odločitve na obeh straneh, o tem kaj sploh je predmet kompromisa. Slovenski premier je še izrazil zadovoljstvo, da smo na točki, ko se je nekaj malega premaknilo v odnosih med obema vladama. Ob tem je izrazil upanje, da izjave ali ravnanja na obe straneh tega premika v prihodnosti ne bi ogrozili.
Iz urada hrvaškega premierja pa so sporočili, da je Sander poklical Pahorja potem, ko je Zagreb prejel slovenski odgovor na hrvaško diplomatsko noto s 23. januarja. Pahor si je za srečanje s hrvaškim kolegom prizadeval, odkar je Slovenija na decembrski pristopni konferenci blokirala napredek Hrvaške v EU. V okviru teh prizadevanj je tudi večkrat poklical Sanaderja po telefonu, a mu ta na klice ni odgovarjal.
Žbogar pozdravlja predlog Bruslja
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar, ki se je v Strasbourgu srečal s predsednikom Evropskega parlamenta Hansom-Gertom Pötteringom, je povedal, da bi predlog Evropske komisije za reševanje spora med Slovenijo in Hrvaško lahko bil podlaga za rešitev. Žbogar je pojasnil, da predlog Evropske komisije združuje politični in pravni del vprašanja, tako da lahko na njem delajo in gradijo. "Zato tudi ne dajemo drugih pobud," je na novinarski konferenci povedal Žbogar.
Pöttering je ob tem povedal, da bi pozdravil politično rešitev, če je mogoča, po drugi strani pa tudi pravne rešitve ne bi smele biti izključene. "Sem pravnik in verjamem v pravne rešitve," je dejal.
Komisiji ni uspelo zbližati mnenj, mediacija najhitrejša rešitev?
Minister Žbogar je pojasnil, da sta Slovenija in Hrvaška ustanovili mešano komisijo mednarodnopravnih strokovnjakov, ki so se skušali dogovoriti o načelih, po katerih bi odločalo sodišče v Haagu ali kateri koli drug forum, a strokovnjakom ni uspelo zbližati stališč.
"Če hočemo vprašanje meje rešiti kmalu, moramo to storiti, preden Hrvaška postane članica Unije," je povedal Žbogar in dodal, da zato ni časa za dogovor glede sodišča v Haagu, zato slovenska stran kot najhitrejšo pot do rešitve vprašanja meje vidi mediacijo.
Slovenija zavezana širitvi Unije
Predsednik Evropskega parlamenta je povedal tudi, da bi morali obe strani z dialogom ugotoviti, kakšna bi bila najprimernejša rešitev. "Dialog je vedno zelo pomemben za dogovor," je dejal Pöttering, Žbogar pa je ob tem dodal, da je Slovenija odprta za dialog, tako dvostranski s Hrvaško kot dialog z Evropsko komisijo. Žbogar je ob tem zagotovil, da Slovenija ostaja zavezana nadaljnji širitvi Unije na Hrvaško in tudi na druge države Zahodnega Balkana. "Iščemo način, kako dati zeleno luč Hrvaški, a nas pri tem ovira vrašanje meje," je pojasnil vodja slovenske diplomacije.
B. T. / B. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje