Karoserije so propadle, na njihovem mestu pa deluje Karoserist z istimi stroji in zaposlenimi. Foto: Karoserije
Karoserije so propadle, na njihovem mestu pa deluje Karoserist z istimi stroji in zaposlenimi. Foto: Karoserije

Mariborsko podjetje je imelo konec leta 2010 za skoraj 3,5 milijona evrov premoženja, in sicer dva milijona evrov v opremi, za 640 tisoč evrov zalog in za 830 tisoč evrov terjatev, je na spletni strani Ajpesa zapisal Prelogar.

A podjetje je do uvedbe stečaja prodalo skoraj vso opremo in zaloge in to družbam, ki so povezane z večinskim lastnikom družbe v stečaju Francem Unukom, ter družbi, ki zdaj posluje na lokaciji Karoserij. Poleg tega pa družba ni prejela kupnin za terjatve, zaloge in opremo, ampak je s kompenzacijami zapirala obveznosti, ki jih je imela do družb, povezanih z Unukom. Pri tem je bil del sredstev namenjen tekočim obveznostim, del pa obveznostim za nazaj.

Kdo bo plačal morebitne izpodbitne tožbe?
Prelogar za zdaj še ne more povedati, koliko izmed prej omenjenih poslov je izpodbojnih. Pri tem še dodaja, da bo tudi v tem primeru do sredstev zelo težko priti, saj je verjetnost izterjave nizka, sodni postopki pa zelo dolgi.

"Stanje sredstev, ki so bila na dan začetka stečaja v lasti dolžnika, je zelo nizko in verjetno ne bodo dovolj visoka za pokrivanje stroškov stečajnega postopka, kar pomeni, da stečajne mase za poplačilo upnikov ne bo, če ne bom prejel dodatnih sredstev v primeru morebitnih izpodbojnih in drugih tožb," je še ugotovil Prelogar ter dodal, da bo upnike, ki so prijavili terjatve, pozval, da založijo sredstva za pokrivanje stroškov morebitnih izpodbojnih tožb in drugih postopkov.

Unuk Karoserije "pretvoril" v Karoserista?
Stečajni upravitelj tudi nadaljuje preiskavo prenosa dejavnosti, saj je Franc Unuk že na začetku februarja na lokaciji družbe Karoserije ustanovil družbo Karoserist, ki se ukvarja z enako dejavnostjo, z istimi stroji in istimi zaposlenimi.