"V rokah imam mnenje komisije , kjer piše, da morajo komisijo o svojem premoženjskem stanju obveščati le vodilni podjetij, ki so v neposredno državni lasti. To pa Elan ni. Če bo komisija zahtevala razkrivanje premoženja vodilnih v vseh posredno državnih družbah, to pomeni, da bo moralo premoženje razkriti - čez palec - 75 odstotkov vseh vodilnih kadrov v Sloveniji," je za časnik Finance pojasnil Ferko.
Dodal je, da je omenjeno mnenje komisija sicer napisala še pod starim vodstvom, a že po novem zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije. Prepričan je, da si komisija svoje pristojnosti razlaga zelo na široko. "Recimo, sem v občinskem svetu Domžal, pa mi premoženja ni treba razkriti, kot šef Elana pa bi ga po njihovem mnenju moral," je dejal.
Ferka prijavil Jaklič
Kot je znano, je o pravilnostih Ferkovih poslov dvomil nekdanji nadzornik Marko Jaklič, ki je podal prijavo na protikorupcijsko komisijo. Pozneje pa je Ferkove sporne posle začel raziskovati tudi Nacionalni preiskovalni urad.
Preiskovali so 80.000 evrov Elanovega nakazila kadrovski agenciji A.S.O. Razlog za nakazilo naj bi bilo izplačilo nagrade Ferku za delo v preteklem letu, in sicer na podlagi domnevno prilagojene fakture. Ferko je pojasnil, da je šlo pri tem za tehnično napako, ki je bila že odpravljena.
Komisija lahko neubogljivca kaznuje z globo
Ali bo protikorupcijska komisija preverjala še koga, za zdaj še ni jasno, a podatki o premoženju naj ne bi bili javno dostopni. Na protikorupcijski komisiji pa pojasnjujejo: "Oseba iz vašega vprašanja (Robert Ferko, op. p.) je kot poslovodna oseba v gospodarski družbi, v kateri ima država večinski delež oziroma prevladujoči vpliv, zavezanec po določbi 41. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ta govori o dolžnosti prijave premoženjskega stanja, op. p.), zato jo je komisija tudi pozvala k predložitvi premoženjskega stanja. Poleg tega morajo zavezanci poročati še o spremembah premoženja, ki presegajo 10 tisoč evrov, in sicer do 31. januarja za minulo leto."
Če posameznik komisije ne uboga, se ga lahko kaznuje z globo med 400 in 1.200 evri (in sicer ob vsakem pozivu, na katerega se posameznik ne odzove), hkrati pa se mora posamezniku vsak mesec 'neubogljivosti' znižati plača za deset odstotkov vse do minimalne plače. Ali bodo Ferka lahko kaznovali, še ni jasno, saj ta v začetku novembra odhaja v zasebno podjetje Pekarna Blatnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje