Arhiv RS-a bo letošnji praznik arhivov zaznamoval z odprtjem gostujoče razstave Napoleonova cesta v Dalmaciji – Cesarska cesta št. 5 Državnega arhiva v Zadru. Pokrajinski arhiv Maribor je pripravil razstavo o Lentu.
Razstavo Napoleonova cesta v Dalmaciji – Cesarska cesta št. 5 bodo v Arhivu RS odprli ob 13. uri. Razstavo, ki prikaže prispevek francoske uprave k izgradnji ceste mreže v Dalmaciji, je Državni arhiv v Zadru pripravil leta 2019. V novi postavitvi sta avtorja Denis Martinović in Karolina Ražov z arhivskim gradivom, ki ga hrani Arhiv RS, temo razširila na celoten potek t. i. cesarske ceste št. 5, državne ceste najvišje kategorije, s katero so želele francoske oblasti v času Ilirskih provinc (1809–1813) povezati kraje med njihovo prestolnico Ljubljano in najjužnejšim delom Budvo, so zapisali v Arhivu RS.
Gradnjo cestnih povezav v dalmatinskem zaledju je začela že avstrijska uprava v letih 1797–1805, bolj pospešeno pa so se dela nadaljevala po letu 1805, ko je Dalmacija pripadla Italijanskemu kraljestvu in tako postala del francoskega cesarstva. Za gradnjo cest je bila odgovorna posebna Uprava cest in mostov z obsežnim aparatom, ki jo je vodil glavni inženir Jean-Louis Blanchard, dela so se financirala deloma iz državnega proračuna in z davki, k delu pa je bilo s tlako zavezano tudi lokalno prebivalstvo.
Na odprtju bosta zbrane nagovorila tudi francoska veleposlanica v Sloveniji Florence Ferrari in hrvaški veleposlanik v Sloveniji Boris Grigić. Razstava bo na ogled do 30. septembra.
Pokrajinski arhiv Maribor pa bo v sklopu mednarodnega arhivskega dneva in 30. Festivala Lent ob 17. uri v Sodnem stolpu odprl razstavo Življenje na Lentu nekoč – Vse poti vodijo na Lent: utrinki preteklosti. Kot so zapisali, je preteklost najstarejšega dela mesta Maribor, Lenta, zelo razgibana in raznolika. Vse poti iz središča mesta namreč vodijo k prostoru ob Dravi, ki predstavlja pomembno mestno veduto.
Razstava odgovarja na vprašanja, kakšne so bile nekoč poti na Lent, kako so bili videti Splavarski, Žički, Minoritski in Mesarski prehod ter Pristaniška, Vojašniška in Dravska ulica v preteklosti ter katera imena so imele ulice in kako so se ta skozi zgodovino spreminjala. Prikazuje fotografske utrinke uličic in trgov, Pristana in Sodnega stolpa. Fotografije na razstavi so del zbirke fotografij in razglednic ter gradbene fototeke fonda Zavod za urbanizem Maribor, ki jih hrani Pokrajinski arhiv Maribor. V sklopu odprtja bo potekal tudi voden ogled po razstavi z avtorico Sabino Lešnik.
Zgodovinski arhiv Celje je bil ob tem prazniku pobudnik mednarodnega sodelovanja. Skupaj z 21 arhivi po EU so prav za ta namen izdali posebno publikacijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje