Ekipa arheologov pod vodstvom Takešija Inomate z Univerze v Arizoni je odkrila namreč najstarejši in obenem največji doslej znani kompleks Majev. Z uporabo metode lidar so v mehiški zvezni državi Tabasco pod vegetacijo odkrili izstopajoče strukture.
Meritve zemeljskega površja z laserjem
Lidar (ang. Light Detection and Ranging) je metoda daljinskega zaznavanja, pri kateri merijo zemeljsko površje z laserjem, nameščenim na letalo. To omogoča natančen zemljevid – digitalni model reliefa.
Odkrili so skupno 21 večjih in manjših kompleksov, pri čemer je Aguada Fenix doslej daleč največji. Približno 3000 let star kompleks Aguada Fenix je dolg približno 1,4 kilometra in širok 400 metrov.
Medsebojno podobni kompleksi
Po pisanju nemške tiskovne agencije DPA so si odkriti kompleksi med seboj podobni – gre za pravokotne planote, ki tečejo v smeri sever–jug, z vrsto gomil.
Strokovnjaki menijo, da se je gradnja tega obsežnega kompleksa začela najpozneje okoli leta 1000 pr. n. št., okoli leta 750 pr. n. št. pa naj bi bil verjetno že opuščen. Majevska kultura je sicer razcvet doživela od leta 200 do 800 n. št.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje