Zabojniki, v katerih so tovrstna nakupovalna središča, so postavljeni tako, da kot celota oblikujejo nekakšno smiselno skladovnico. Foto: Matjaž Ambrožič
Zabojniki, v katerih so tovrstna nakupovalna središča, so postavljeni tako, da kot celota oblikujejo nekakšno smiselno skladovnico. Foto: Matjaž Ambrožič
Box Park
Box Park od lani stoji ob robu surovo betonskega severnega pročelja sodobne postaje londonske nadzemne železnice. Foto: Matjaž Ambrožič
Box Park
Box Park je malo, a zelo živahno mestece. Za nameček ima ta zelo živ sistem spodbujanja dogajanja v parku in tudi okrog njega. Foto: Matjaž Ambrožič
Box Park
Obiskovalec Box Parka je ponekod v industrijskem, ponekod pa v odmaknjenem, lahkotnem, nekako igrivem "legookolju". Foto: Matjaž Ambrožič

Naj bo pravilo kakršno koli že, sumim, da nismo daleč od povsem natančne definicije. “Pop-up” me, iskreno, najprej spomni na superhitri videoposnetek odpiranja gorečebarvnega cveta kakšne eksotične rastline. Pa vas?

Prav v enakem vzdušju, tempu ali pač okolju je vzcvetelo nakupovalno središče v modni londonski četrti Shoreditch, ki se razprostira med razvpitim Old Streetom in začetkom vzhodnega Londona, katerega meja je nekdanja ulica, naseljena s priseljenci pretežno iz Bangladeša, zadnja desetletja pa eno izmed mestnih boemskih vozlišč, to je Brick Lane.

Kaj je torej tako imenovano hitro vzniklo nakupovalno središče ali pop-up shopping mall? V resnici so to butične trgovine v zabojnikih, ti pa so postavljeni tako, da kot celota oblikujejo nekakšno smiselno skladovnico. Smiselno v tem funkcionalnem pogledu, da tisti v spodnji etaži postavljeni tesno drug ob drugem omogočajo, da se nad njimi ustvari prostrana terasa. Nato pa so tudi na to ploščad v 1. nadstropju razvrščeni zabojniki-trgovinice ali zabojniki-gostinski lokali. Toda med temi je z lesenimi tramovi utrjena pot, nekakšna terasna cesta. Prav tako je zgoraj dovolj prostora za nekaj teras, ki jih kot zunanje vrtove izkoriščajo male restavracije in okrepčevalnice. Nekoliko bolj zapletena je osnovna infrastrukturna povezava med opisanimi gradniki, vseeno pa napeljati vode oziroma odtokov ter elektrike med zabojniki vendarle ni tako zelo zahtevno.

In je! Montažno nakupovalno središče. Imenuje se Box Park. Ta od lani stoji ob robu surovo betonskega severnega pročelja sodobne nove postaje londonske nadzemne železnice, nasproti pravkar vnovič preurejene Čajne hiše (Tea Building), ki je bila na vogalu križišča vpadnic Shoreditch High Street in Bethnal Green Road zgrajena v zgodnjih tridesetih letih preteklega stoletja.

V tej, v Tea Buildingu, je zdaj sijajen poslovni Babilon, to seveda pomeni, da v tamkajšnjih osmih nadstropjih deluje na desetine start-up podjetij, to so visokotehnološke znamke vseh vrst. Ja, start-upi nasproti urbane pop-up tržnice, dejansko! Ali še drugače. Tam naokrog vse nekam brsti in se razvija ter sili proti uspešni prihodnosti. Silicone Roundabout ali Silikonsko krožišče, ki je postalo sinonim za največje evropsko poslovno središče nove generacije, tako preimenovano križišče Old Street je le približno pol milje proti zahodu. In na vsem tem območju opazimo številne “smart” trgovinice, modne butike, restavracije, kavarne, hotele in še kaj, ki vznikajo tako hitro, da če bi filmar dosledno želel dokumentirati vse, pravzaprav ne bi imel časa niti za skok na stranišče. Smart, kaj je to? Pametno, modro, spretno - z omejenimi sredstvi imajo čim boljši učinek, tem lepši videz, vloženo pa vrnejo čim prej.

Notranjščina Tea Buildinga, ki je bil svoje dni skladišče za šunke in salame ter dom polnilnice čajev znamke Lipton, tudi po prenovi ohranja staro stopnišče, ponekod tudi tlakovce, večino vrat, dvigala so le obnovljena, zares preurejene in dosledno posodobljene so tako rekoč le napeljave. To je sestavni del procesov posodobitev, ki se jih drži predpona "smart".

Nazaj čez cesto, nazaj v Box Park. Z opisom preproste arhitekturne zasnove in še bolj enostavne izvedbene faze smo šele na pol poti. Box Park je malo, a zelo živahno mestece. Za nameček ima ta zelo živ sistem spodbujanja dogajanja v parku in tudi okrog njega. Vse je urejeno prek spetnih in mobilnih aplikacij, ki uporabnikom omogočajo, da so v trenutku seznanjeni z novostmi iz ponudbe, popusti, akcijami, današnjimi znižanji, jutrišnjimi meniji, predstavitvami, zabavnimi, kulturnimi dogodki, ki bodo tam pojutrišnjem ipd. Vsakdo, ki ima zmogljivejši mobilni telefon ali v torbi ves čas prenaša svojo drugo glavo, to je prenosni računalnik, ima zelo hitro občutek, da je našel najbolj razumevajoče okolje; okolje, kjer se lahko tolaži ob nakupovanju oblačil, športnih copat, očal ali pa se okrepča v mehiški, japonski restavraciji, si privošči standardni sendvič, sladoled, zmrznjen jogurt, naravni sok, kaj vse še; ali se pač s pomočjo slušalk čisto odmaknjen posveti svojim na digitalije vezanim obveznostim.
Obenem pa je obiskovalec Box Parka ponekod v industrijskem, ponekod pa v odmaknjenem, lahkotnem, nekako igrivem "legookolju". In vselej se ob obisku londonskega Box Parka poskušam domisliti, kje bi lahko zrasel podoben v Ljubljani, Mariboru, Celju …

Matjaž Ambrožič