Eden od bolj slavnih prizorov, kjer slišimo poziv 'carpe diem', je tisti v filmu Društvo mrtvih pesnikov, v katerem je nepozabno vlogo odigral Robin Williams. Foto: IMDb
Eden od bolj slavnih prizorov, kjer slišimo poziv 'carpe diem', je tisti v filmu Društvo mrtvih pesnikov, v katerem je nepozabno vlogo odigral Robin Williams. Foto: IMDb

O njeni večni aktualnosti priča tudi uveljavljenost nekaterih latinskih izrekov in besednih zvez v vsakdanji rabi, tudi v medijskem poročanju. Zato so nekateri dobili mesto v Govornem pomočniku, s katerim lahko preverimo njihov pomen in izgovor.

Vsa predstavljena izgovarjava temelji na poklasični latinščini.

Alea iacta est.

Kocka je padla.
V pomenu “odločeno je”.
[álea jákta est]
Beseda est je pomožni glagol, zato je breznaglasnica.

Veni, vidi, vici.

Prišel, videl, zmagal.
V pomenu “lahka zmaga”.
[véni, vídi, víci]

Vici ni [viči] – ne zamenjujmo z italijanščino,
v kateri c pred i izgovorimo č.

lingua franca

Razširjen jezik, v katerem se sporazumevajo
govorci različnih jezikov.
[língva fránka]

mea culpa

Moja krivda; moj greh.
[méa kúlpa]

carpe diem

Izkoristi dan.
[kárpe díem]

Avtor te misli je rimski pesnik Horacij [horácij], latinsko Horatius. Latinska lastna imena večinoma pisno podomačujemo. Končnico -tius, npr. Horatius, Ovidius, Vergilius, tako zamenjujemo s -cij: Horacij, Ovidij, Vergilij, v slovenščini pa so se uveljavile tudi krajše oblike: Horac, Ovid, Vergil.

deus ex machina

Božanstvo, ki nepričakovano razreši dramski zaplet;
nadnaravni poseg.
[déus eks máhina, déusa eks máhine]

Arcticae horulae

Zimske urice; prva slovenska slovnica,
napisana v latinščini (1584).
[árktice hórule]

Izgovor črke c

Stična točka vseh zgornjih primerov je latinska črka c. Ta se navadno izgovarja s k, kadar stoji pred i ali e, pa tudi v izgovoru ostane c. Ker se latinski dvoglasnik ae izgovori z e in se tako v slovenščini tudi pisno prevzema, v tem položaju c torej prav tako v izgovoru ostane c. Dvočrkje ch pa izgovarjamo h.

Dvoglasnika ae in oe

Ob dvoglasniku ae z e prevzemamo tudi dvoglasnik oe. Primer lahko ponazorimo z znanim latinskim naselbinskim imenom za današnji Ptuj – Poetovia slovenimo kot Petovija.

Tudi bralci ste vabljeni k dopolnjevanju zbirke, pišite nam na govornipomocnik@rtvslo.si.


Govorni pomočnik, ki nastaja na RTV Slovenija, je rastoča spletna zbirka besed s posnetki izgovorov, namenjena vsem, ki javno nastopajo ali pa jih zanima slovenska zborna izreka.