Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
5.5.2021
To sezono Jezikovnega spletovalca končujemo na kratko: s kraticami, okrajšavami in simboli. Krajšave nam olajšajo pisanje, saj so nastale prav zaradi potrebe po čim krajšem izražanju. Kako dobro poznate krajšave, preverite v spodnjih primerih.
28.4.2021
Postavljanje ločil, zapisovanje besed z veliko/malo začetnico in pisanje skupaj/narazen zdaj že obvladamo. Danes se lotimo še ene osnovnošolske more. Kako vam gre kaj sklanjanje? Ne, ne pod mizo. V mislih imamo sklanjanje samostalnikov.
21.4.2021
Ste se že znašli v situaciji, ko ste morali število zapisati z besedo, pa niste bili prepričani, ali se stopet piše skupaj? Ali pa ob številkah zapisujete tudi končnice: Se vidiva ob 2-eh? Potem bo ta članek kot naročen za vas.
14.4.2021
Zagotovo se vam je že zgodilo, da se je v vaš jezikovni spomin vtisnila beseda, za katero ste bili prepričani, da jo znate pravilno zapisati, a se pozneje nikakor niste mogli spomniti, kako jo pravilno črkovati. Poglejmo nekaj primerov.
7.4.2021
Danes spletujemo o eni težjih zagat slovenskega jezika, to je povratni svojilni zaimek (svoj). Nekateri ga v stavku prepoznajo takoj, drugim se včasih izmuzne, spet tretji ne vedo, kje in kako ga uporabiti. Katero možnost ob poševnici bi izbrali?
31.3.2021
Jezikovnih orehov, povezanih z zapisovanjem z veliko ali malo začetnico, nikoli ne zmanjka. Danes bomo strli nekaj najpogostejših. Najprej pa: opazujte krepko zapisane besede – so zapisane pravilno (bodite pozorni na veliko/malo začetnico)?
24.3.2021
Pravopisna in slovnična pravila so pomemben, a še zdaleč ne edini pogoj za uspešno komunikacijo. Če želimo, da je naše besedilo jezikovno čisto, moramo iz njega odstraniti tudi jezikovne smetke. Ne veste, o čem govorimo? Natančno preberite spodnje povedi.
17.3.2021
Prejšnji teden smo spletovali o vejici, in sicer o pogrešani vejici. Mogoče prav zaradi mor o manjkajočih vejicah te nasilno vrivamo v povedi, ker se nam zdi, da "nekaj manjka". Koliko vejic je odveč v spodnjih primerih?
10.3.2021
Stavek "Pred ki, ko, ker, da, če vejica skače!" vam je gotovo v pomoč še danes, kajne? Raba vejice pa (žal) ni tako preprosta, kot so nas poskušali naučiti, zato danes izpostavljamo pet primerov "pogrešane" vejice. Koliko vejic manjka v povedih?
3.3.2021
Danes spletujemo o (ne)pravilnem zapisovanju besed skupaj ali narazen, ki težave povzroča tistim, ki še ne uporabljajo jezikovnih priročnikov. Kako pa to gre vam? Presodite, ali so krepko zapisane besede zapisane pravilno – skupaj ali narazen.
24.2.2021
Oziralnim zaimkom – ki, kateri, čigar – ne posvečamo posebne pozornosti, ker z njimi nimamo težav. Pa kaj še! Poskušajte oziralne zaimke v spodnjih povedih nadomestiti z drugim zaimkom, ki bi bil slogovno boljši. Izbirate lahko med: ki, kateri, čigar.
17.2.2021
Čeprav ste nekatera slovnična pravila verjetno že pozabili, se morda še spomnite tega: Ta suhi škafec pušča. Izbira pravega predloga je včasih približno tako težka kot karantenska jutranja dilema – pižama ali trenirka?
10.2.2021
Drži, da je pri zapisovanju časa pomembno, da naslovnik razbere ključne informacije, vendar bo nerodno, če mu boste poslali grafično dovršeno vabilo, za katerega ste tako ali drugače plačali preveč, nazadnje pa bodo njegovo pozornost vzbudile le napake.
3.2.2021
Vezaj in pomišljaj sta ločili, ki se v besedilih in sporočilih, ki jih tvorimo vsakodnevno, ne pojavljata prav pogosto. Mogoče je prav to vzrok za številne pravopisne napake, ki jih naredimo, ko se "končno" odločimo, da pomišljaj ali vezaj uporabimo.
8.9.2020
Prazniki so za nami, vračamo se v čas brez prazničnih lučk, na oknih več ne bo jelenov in dedkov Mrazov, kar pa ne pomeni, da mora biti ta čas manj pravljičen ali pust.
12.2.2020
Danes spletujemo o tem, kako lahko "vljudno" zavrnemo prošnjo, povabilo, sodelovanje … Besedi, ki sestavljata besedno zvezo vljudna zavrnitev, sta si že po pomenu tako nasprotujoči, da za marsikoga odsevata zajedljivost.
5.2.2020
Priporočila imajo pomembno vlogo pri izbiri kandidatov za delovno mesto – delodajalcem olajšajo izbor, kandidatom pa povečajo možnosti za zaposlitev.
29.1.2020
V določenih primerih je nujno, da smo pri opravljanju obveznosti (npr. prevzem pošiljke, polog denarja) tudi fizično prisotni, svojo identiteto pa dokazujemo z veljavnim osebnim dokumentom.
22.1.2020
Odpoved pogodbe o zaposlitvi predstavlja pomembno prelomnico za delavca in delodajalca. Odpovedi so sestavni del sklepanja delovnih razmerij, podajo pa jih lahko tako delavci kot delodajalci.
15.1.2020
Zapisniki so del našega vsakdana, čeprav se tega niti ne zavedamo. Čeprav je zapisnik opredeljen kot ena izmed besedilnih vrst, bi lahko glede na njegov namen tudi sporočilo sodelavki, v katerem ji zapišemo nekaj sklepov s sestanka, šteli kot zapisnik.
Neveljaven email naslov