Svečano odprtje v Lipici je popestril literarni pogovor s predsednikom festivala Venom Tauferjem ob moderiranju letošnjega Veronikinega nagrajenca Iva Svetine, do 11. septembra pa bo festival tudi letos ponudil številna literarna branja in strokovna srečanja. Za vrhunec dogajanja bo poskrbela podelitev velike nagrade vilenice in kristala vilenice, ki ju bosta v jami Vilenica 10. 9. ob 19.00 prejela letošnja lavreata - Ilma Rakusa, pesnica, prevajalka, esejistka in predavateljica iz Zuericha, in avstrijski esejist, pisatelj in urednik Karl - Markus Gauss.
Prepletanje Vzhoda in Zahoda
Središče dogajanja je tudi tokrat Lipica, udeleženci pa se bodo selili še v Lokev, Hruševje, Štanjel, Novo Gorico in Ljubljano. Rdeča nit strokovnega dela bodo zaznamovala razmišljanja o družbeni in kulturni raznolikosti Evrope. Pod pokroviteljstvom Srednjeevropske pobude je tako potekala osrednja okrogla miza festivala, ki jo je vodil Aleš Debeljak, usmerjena pa je bila v razmišljanje in sobivanje različnih kultur v Evropi in proces iskanja nove kulturne paradigme. Z Debeljakom sta se pogovarjala letošnja nagrajenca, ki so se jima pridružili tudi pretekli lavreati: Erica Pedretti, Ana Blandiana in Pavel Vilikovsky.
Na okrogli mizi Križišče literatur (9. 9.), ki jo predstavlja pesnik Gregor Podlogar, bo pogovor potekal v treh delih. Prvega bo zaznamovalo pojasnjevanje svoje politike promocije matične literature v svetu direktorjev oziroma predstavnikov tujih kulturnih centrov v Sloveniji, v drugem bo mogoče prisluhniti predstavnikom centrov z Vzhoda, tretji del pa bo zaznamoval preplet Vzhoda in Zahoda.
Pisanje Beneške Slovenije
V sežanskem Kosovelovem domu se bodo z razstavo knjižnih izdaj, ki so izšle v Benečiji, in fotografsko razstavo beneškoslovenskega avtorja Graziana Podrecce spomnili ustvarjalnosti v Beneški Sloveniji. Predstavilo se bo pet beneških avtorjev, tamkajšnjemu literarnemu ustavrjanju pa bosta nekaj misli namenila predsednik Kulturnega društva Ivan Trinko iz Čedada Miha Obit in Roberto Dapit z Univerze v Vidmu.
O hibridnem ustvarjanju
Slovensko društvo za primerjalno književnost je že tretjič pripravilo Mednarodni komparativistični kolokvij, ki bo letos potekal na temo Teoretsko-literarni hibrid: o dialogu literature in teorije (9. 9.). Marko Juvan, ki z Jelko Kernev Štrajn vodi simpozij, je hibrid pojasnil kot jezikoslovni pojem, v katerem se prepletajo heterogeni deli. V primeru literarnega dela gre za preplet refleksije in eksistencialno-izpovednega izrekanja, ki se ga po Juvanovem mnenju pri nas poslužujejo Boris A. Novak, Milan Dekleva in Taras Kermauner. S svojimi prispevki bo k simpoziju prispevalo 13 strokovnjakov.
Literarni dodatek
Med novimi publikacijami ponuja festival poleg zbornika knjižico, ki je posvečena ustanovnemu predsedniku festivala Venu Tauferju, roman Robec lanskoletne nagrajenke Vilenice Brigitte Kronauer, za prevod katerega je poskrbela Anja Uršič (Cankarjeva založba) in drugo antologijo slovenske književnosti Fragmenti iz slovenske književnosti v pripravi Vanese Matajc (DSP Litterae Slovenicae).
Poleg številnih večernih branj bo festival popestril tudi sprejem udeležencev pri ljubljanski županji Danici Simšič na Ljubljanskem gradu (9. 9.), kjer bo mogoče prisluhniti pogovoru z letošnjima lavreatoma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje