Bob Dylan se je po vzponu na čelo vodilnih glasbenikov druge polovice 20. stoletja povzpel še med vodilne pisatelje. Foto: EPA
Bob Dylan se je po vzponu na čelo vodilnih glasbenikov druge polovice 20. stoletja povzpel še med vodilne pisatelje. Foto: EPA
JK Rowling
JK Rowling se podelitve ni mogla udeležiti, ker ji skrb za naraščaj vzame preveč časa. Foto: EPA
Jon Stewart
Tudi Jon Stewart je nekoliko nenavadna izbira za knjižnega nagrajenca. Foto: EPA

Avtorica romanov o Harryju Potterju si je prislužila priznanje za najboljšo knjigo leta ter nagrado za najboljšo otroško knjigo, Dylanu pa je uspelo napisati najboljšo biografijo. V delu Chronicles: Volume One je popisal svojo osebno zgodovino glasbenika in popikone.

Nagrade po izboru ljudstva
Nagrajence so določili kupci knjig prek svetovnega spleta. Ti so svoje kandidate izbrali s seznama, ki ga je pripravila nacionalna žirija, v kateri je sedelo kar 6.000 knjižničarjev in zaposlenih v knjigarnah. Za priznanja v 19 kategorijah so se lahko potegovala le dela, ki so do 31. julija izšla v ZDA.

Ob koncu podelitve so se veselili tudi David McCullough, ki je s knjigo 1776, v kateri je popisal politične akcije prvega predsednika ZDA Georgea Washingtona ob osamosvajanju ZDA, osvojil nagrado za najboljšo zgodovinsko ali politično knjigo.

Nekoč kot igralski zvezdniki?
Nagrade quills naj bi pripomogle k temu, da bi vodilni avtorji končno dobili tako veliko mesto v industriji zabave, kot ga imajo filmski in glasbeni zvezdniki, saj v svoje delo vložijo precej več dela kot slednji, katere pa po celem svetu oboževalci častijo skoraj po božje. Prva podelitev nagrad quills je že uspela vnesti nekaj glamurja v svet šumenja papirja. Že pred začetkom slovesnosti so se nominiranci sprehodili po rdeči preprogi, za predvajanje posnetka prireditve pa so se odločili celo pri televizijski družbi NBC.

Literarni glamur na enem mestu
Nad novim načinom promocije pisateljev je navdušen tudi britanski literarni zvezdnik Nick Hornby. Ta je nastopil v vlogi podeljevalca nagrad, minuto na odru pa je izkoristil za podelitev čestitk tistim, ki stojijo za organizacijo nagrad quills. Quillsi niso razočarali niti Jona Stewarta, ki si je z delom America priboril nagrado za najboljše delo v kategoriji humor: "Končno imamo dogodek, ki na enem mestu predstavi ves glamur sodobne literature."

Popoln uspeh dogodka je nekoliko preprečila le odstotnost osrednjih lavreatov. Tako Rowlingova kot Dylan se nista udeležila prireditve. Britanka pa je prisotne v dvorani počastila vsaj z vnaprej posneto izjavo.