S prepletom poučnega in umetniško-literarnega pristopa avtorica na zabaven način predstavi več kot 30 vrst gorskih rastlin in tudi nekaj živali. Vse skupaj subtilno ovije s ščepcem humorja, še eno stalnico njenega pisanja. Po vsaki pravljici, s katerimi popelje po vseh letnih časih in višinskih rastlinskih pasovih, so gorske rastline, ki jih spoznamo v pravljicah, predstavljene tudi s stvarnimi opisi. Te pa spremljajo še ilustracije upokojenega univerzitetnega profesorja botanike Vlada Ravnika, ki je svoje botanično znanje združil s svojo ustvarjalno žilico in ju prelil v umetniško risbo.
Pravljične zgodbe je z ilustracijami pospremila Jelka Godec Schmidt, tudi sicer navdušena bralka Polonce Kovač. S pretanjenim občutkom je upodobila svet gorske narave ter njenih stvarnih in domišljijskih prebivalcev, pri čemer je našla izvirno in pravo mero med vsemi temi svetovi. Nad pravilnostjo stvarnih dejstev je bedela recenzentka dr. Nada Praprotnik, poznavalka alpske flore ter do pred kratkim vodja kustodiata za botaniko v Prirodoslovnem muzeju Slovenije in vodja alpskega botaničnega vrta Juliana v Trenti.
"Takrat pa je nekaj zažvižgalo in po zraku je na zobni krtački priletela majhna čarovnica. "Pozdravljene, žlehtnobe," je veselo rekla. "Potrebujem vas."
"Boš koga ubila, Lenčka?" je polna upanja vprašala volčja češnja.
"Tebi pa gredo še vedno same hudobije po glavi. Ubila, kaj pa še! Ubijati zna vsaka puška, da narediš temu svetu kaj dobrega, moraš biti pa res čarovnica."
Priznana mladinska pisateljica Polonca Kovač je leta 2000 za pripoved Kaja in njena družina prejela večernico, nagrado za najboljše slovensko mladinsko leposlovno delo. Leta 2009 je bila nagrajena z Levstikovo nagrado za življenjsko delo, Slovenska sekcija IBBY jo je nominirala za Andersenovo nagrado 2014.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje